Više od 126.000 ljudi zaraženo je korona virusom širom svijeta, dok su 4.624 osobe preminule, prenosi Reuters. Kuba, Honduras i Obala Slonovače prijavili su prve slučajeve zaraženih, a Bugarska, Irska, Švedska, Indonezija i Grčka prve žrtve.
Vrhunac epidemije u Kini je prošao, objavile su vlasti. To su proslavili i ljekari iz Wuhana, skidanjem zaštitnih maski sa lica, poslije zatvaranja i posljednje privremena bolnica u ovom gradu.
Kina je danas odgovorila i na optužbe iz SAD-a da će se svijet boriti sa korona virusom dva mjeseca duže, jer je Peking ublažio mjere predostrožnosti.
“Pozivamo američke zvaničnike da poštuju objektivne činjenice i međunarodno javno mnjenje. Trebalo bi da više rade na jačanju saradnje i sprečavanju širenja virusa, a ne da se bave napadima i diskreditacijom Kine”, rekao je portparol kineskog MIP-a Geng Shuang.
Direktor Svjetske zdravstvene organizacije pozvao je sve zemlje da, pošto je proglašena pandemija, “udvostruče” borbu protiv korona virusa.
“U danima i sedmicama koji su pred nama, očekujemo da se broj slučajeva, broj smrtnih slučajeva i broj pogođenih zemalja povećava”, rekao je direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.
SAD se pripremaju za hiljade novih slučajeva infekcije korona virusom i apeluju na Amerikance koji se vraćaju iz inostranstva da ostanu u dvosedmičnoj kućnoj izolaciji. Američki predsjednik Donald Trump na 30 dana obustavio je putovanja iz 26 evropskih država u SAD.
Šefovi Evropskog savjeta i Evropske komisije naveli su da je pandemija korona virusa “globalna kriza koja nije ograničena ni na jedan kontinent i zahtjeva saradnju, a ne jednostrano djelovanje”.
“Upotrebit ćemo sve alate koje imamo na raspolaganju da obezbijedimo da se evropska privreda odupre ovoj oluji”, rekla je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Austrijski kancelar Sebastian Kurz najavio je nove mjere za usporavanje širenja korona virusa u Austriji, koje predviđaju i obustavu vjerskih službi u crkvama.
U Italiji je za mjesec dana broj zaraženih korona virusom sa svega tri povećan na više od 10.000, a mjere koje je italijanska vlada uvela u nastojanju da se spriječi dalje širenje virusa najoštrije su u Evropi. Od sutra će biti sve zatvoreno, osim apoteka i supermarketa.
Kanadski premijer Justin Trudeau saopštio je da će ući u samoizolaciju, nakon što su on i njegova žena ispoljili simptone korona virusa i trenutno čekaju rezultate testa.
Evropska komisija je odlučila da od ponedjeljka, 16. marta, većina njenog osoblja zbog širenja korona virusa radi od kuće.
izvor: N1