Premijer SBK, Tahir Lendo ocijenio je da je razlog trenda ukidanja budžetskih sredstava za finsiranje političkih stranaka u pojedinim općinama, nemogućnost dogovora oko raspodjele novca.
– Ti trendovi su tamo gdje očito nema dogovora oko raspodjele i iz tih razloga se to radi, a slabo tko se odriče tih sredstava – odgovorio je Lendo na upit novinara u Travniku, nakon što je Vlada SBK usvojila izmjene Programa raspodjele sredstava parlamentarnim političkim stankama, kojim se iz budžeta u ovoj godini izdvaja više od 786.000 maraka.
Izmjena Programa usvojena je uz obrazloženje da je u Skupštini SBK promijenjena spolna struktura zastupnika, s obzirom na to da je umjesto Tahira Lende, koji je u novom sazivu imenovan na premijersku poziciju, mandat dobila zastupnica Aldina Đulović.
Kako je navedeno u obrazloženju, ova izmjena zahtjeva i izmjenu Programa, u smislu raspodjele deset posto od ukupnog iznosa sredstava planiranih za financiranje političkih stranaka.
– Ovo je redovni grant koji imamo svake godine u budžetu za političke stranke, a izmjene se odnose na odlazak zastupnika i dolazak novih, a kada su to žene onda se stavka tu i povećava – kazao je Lendo.
Na pitanje novinara što se događa s budžetskim novcem koji je ranije predviđen za povećanje paušale zastupnicima u Skupštini SBK, premijer Lendo je kazao da Administrativno povjerenstvo Skupštine još nije donijelo odluku o iznosu paušala.
– Administrativna komisija još nije završila posao i smatram da će to ona urediti kako treba – kazao je Lendo.
Skupština SBK usvojila je početkom februara izmjene Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti SBK koje omogućavaju da zastupnički paušali iznose do četiri osnovice za obračun plaća.
Do sada je zastupnički paušal iznosio dvije osnovice, koja u SBK iznosi 270 maraka.
(FENA) R.G. i TnTPortal