Larisa Cerić i Amel Tuka najbolji sportisti u 2019. godini

0
70

Najbolji sportisti u 2019. godinu su atletičar Amel Tuka i džudistkinja Larisa Cerić. Ovo je odlučio žiri ovogodišnje dodjele nagrada za najbolje sportiste u organizaciji Nezavisnih novina i BHRT-a.

Najbolji sportista Amel Tuka

Amel Tuka
Foto: Anadolu Agency

Amel Tuka rođen je 9. januara 1991. godine u Kaknju. U godini na izmaku još jednom je ispisao nove stranice bh. sporta. Nakon 2015. godine kada je šokirao svijet osvajanjem bronzane medalje na Svjetskom prvenstvu u Pekingu, u oktobru 2019. je otišao korak dalje i osvojio srebro na SP u Kataru i tako ostvario možda i najveći bh. sporta svih vremena. Bilo je to veče za pamćenje i najbrža trka u istoriji svjetskih prvenstava, a njegovo fantastično vrijeme 1.43.47 zlatnim slovima ostaće zapisano kao najveći rezultat bh. kraljice sportova. Čak 17 puta se ove godine penjao na najviša postolja. Zauzeo je sjajno šesto mjesto u finalu Dijamantne lige u Cirihu. U Minsku je donio pobjedu reprezentaciji Evrope protiv selekcije SAD, a ovoga ljeta je trijumfom u Ostravi postao prvi bh. sportista koji se kvalifikovao na OI u Tokiju.

Najbolja sportistkinja Larisa Cerić

Larisa Cerić naša najbolja džudistkinja u 2018. godini šesti put je postala slavodobitnica na manifestaciji Izbor najboljeg sportiste BiH što je apsolutni rekord koji će neko u skoroj budućnosti veoma teško stići i prestići. Naša najbolja džudistkinja nagradu prošle godine zaslužila je ponajviše zbog bronzane medalje na Svjetskom prvenstvu u Bakuu. Iste godine, pod budnim okom selektora Branislava Crnogorca odličje nije izostalo ni na Evropskom prvenstvu u Tel Aviv odakle se vratila sa srebrnom.

Najbolja ekipa u 2019. godini je rukometna reprezentacija BiH.

Rukometna reprezentacija BiH u 2019. godini izborila je istorijski plasman na Evropsko prvenstvo. Zmajevi su nakon 2015. godine i igranja na Svjetskom prvenstvu u Kataru konačno uspješno prošli i evropske kvalifikacije i našli mjesto među 24 najbolje selekcije Starog kontinenta. Vrata Eura generacija prevođena Nikolom Prceom, Mirsadom Terzićem, Benjaminom Burićem, Markom Panićem, Ivanom Karačićem otvorila je već na startu kvalifikacija nakon drmatične pobjede u Minsku nad Bjelorusijom od 30:29. Prce je tada pogodio u posljednjoj sekundi, a tačka na i stavljena je u Ostravi kada su u još jednoj drami porazili Češku sa 24:23. Tada je za pobjedu pogodio Karačić. Time je ova fantastična generaciju koju krasi nevjerovatno zajedništvo ispisala novu istoriju bh. rukometa.

Najperspektivnija sportistkinja u 2019. godini je Dragana Zubac.

Dragana Zubac rođena je 6. marta 2001. godine u Nevesinju. Prve košarkaške korake napravila je u Herceg Novom, a njen talenat došao je do izražaja u ŽKK Mladi Krajišnik. Iza nje je sjajna 2019. godina u kojoj je osvojila duplu krunu sa ekipom RMU Banovići. Istakla se i na ovogdišnjem Evropskom prvenstvu A divizije za juniorke u Sarajevu. U bh. dresu je odigrala turnir za pamćenje i bila prvi strijelac Evrobasketa. Među najboljim mladim košarkašicama Evrope prosječno je ubacivala 18.3 poena po meču, uz 6.9 skokova. Sjajne igra nisu ostale nezapažene, pa se ovoga ljeta našla i na širem spisku seniorske reprezentacije BiH, a napravila je transfer u Olimpiju iz Brešova. Zajedno sa svojom sestrom Nikolinom već je stekla status prvotimke i jedne od najboljih košarkašica ekipe.

Najperspektivniji sportista u 2019. godini je Hamza Turulja

Hamza Turulja svjetsko prvensvo u Cileu

Hamza Turulja rođen je 9. avgusta 2001. godine u Sarajevu. Član Karate kluba Okinawa iz Sarajeva ove godine ispisao je istoriju i napravio senzacionalan uspjeh na Svjetskom prvenstvu u Čileu i to u konkurenciji mlađih seniora. U žestokoj kokurenciji najboljih mladih karatista planete osvojio je srebrenu medalju. Bh. reprezentativaca koji je bio najmlađi u kategoriji do 75 kg nije spriječilo da na tatamiju pokaže nevjerovatan talenat i želju za uspjehom i savlada starije rivale. Redom su padali Rej Rohan (Indija), Kapdebo Botond (Mađarska), Alberto Romero (Španija), Kilijan Cizo (Francuska) i Feng Jen sa Kineskog Tajpeja. U borbi za najsjajnije odličje bh. šampion je za dlaku poražen od Marokanca Jasina Sekourija.

Nagradu za razvoj sporta dobio je Marinko Umičević

Marinko Umičević rođen je 22. oktobra 1957. godine u Banjaluci. Istaknuti sportski radnik svojim angažmanom bilo finansijski ili na neki drugi način pomaže rad čak 44 sportska kluba u gradu na Vrbasu. Zahvaljujući Umičeviću bh. olimpijac Mihajlo Čeprkalo dobijati mjesečno 1.000 KM sve do početka OI u Tokiju. Trenutno isključivo volonterski obavlja funkcije predsjednika Rukometnih saveza Republike Srpske i BiH gdje je napravio velike pomake u radu ove dvije organizacije. Ono po čemu je možda i najviše poznat je bezrezervna podrška Košarkaškom klubu invadila Vrbas. Od KKI Vrbas stvorio najbolji klub košarke u kolicima ne samo u RS i BiH već i u regionu što pokazuju i titule u regionalnoj ligi, a Banjaluka je u nekoliko navrata bila domaćin najelitnijeg takmičenja Evrolige.

Najbolja ekipa u sportu za invalide je reprezentacija BiH u sjedećoj odbojci

Reprezentativci BiH u sjedećoj odbojci u 2019. godini osvojili su svoju ukupno 23. medalju na velikim međunarodnim takmičenjima. Titula viceprvaka osvojena na Evropskom prvenstvu održanom u Mađarskoj punelima selekora Mirze Hrustemovića je ukupno šesto srebro u kolekciji uz još 14 zlatnih i tri bronzana odličja. Najtrofejniji bh. sportski kolektiv na putu do finala u Budimpešti je stigao bez i jednog izgubljenog seta. Savladali su selekcije Holandije, Hrvatske, Rusije, Poljske, Turske, Latvije i Ukrajine. Jedini poraz osjetili su u finalu od branioca naslova Rusije. Srebro su osvojili kapiten Sabahudin Delalić, Ismet Godinjak, Adnan Manko, Armin Šehić, Harun Golub, Edin Đino, Mirzet Duran, Nizam Čančar, Dževad Hamzić, Jasmin Brkić, Safet Alibašić i Ermin Jusufović.

Nagradu za životno djelo dobili su Duško Bajević, Enver Marić i Franjo Vladić

Kada sedamdesetih godina prošlog vijeka Velež dohvatio četvrtfinale evropskih kupova, strani novinari nisu se mogli načuditi podatku da je gotovo čitava ekipa sa svih 18 igrača dolazila iz Mostara i njegove šire okoline. Nikome nije bilo jasno kako je grad s jedva 80 hiljada stanovnika mogao biti tako fudbalski moćan. Temelj takvog kluba bile su mostarske mahale, po kojima je legendarni trener Sulejman Rebac tražio i gradio okosnicu ekipe. Tri takve mahale iznijedrile su najbolje što je Velež ikada imao – čuveni trojac Enver Marić, Duško Bajević i Franjo Vladić. Prvi je za Rođene još 1966. godine debitovao Bajević, onda je iz juniora na gol protiv Crvene zvezde na Marakani prvi put stao Marić, da bi posljednji priliku dobio Vladić. Ovaj trojac uskoro je činio okosnicu jednog od najboljih fudbalskih timova Jugoslavije svih vremena, a titula 1974. izmakla im je tek zbog lošije gol-razlike. Čuveni BMV predvodi i listu igrača Veleža s najviše prvoligaških nastupa u istoriji. Marić ima 441, Vladić 360, a Bajević, koji je sa 170 postignutih golova i najbolji strijelac ovog kluba svih vremena, igrao je 320 utakmica u Prvoj ligi. Kao predvodnici „rođenih“ izborili su se i za nastupe u reprezentaciji Jugoslavije, a bili su i na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj 1974. Nakon igračke karijere sva trojica su gradila trenersku – Vladić u radu s mladima, a Marić i Bajević na najvećoj sceni, te su Veležu donijeli i za sada posljednji osvojeni trofej, Kup Maršala Tita iz 1986. godine. Trojac je to koji je kroz svoje životno dijelo obilježio ne samo istoriju svog grada i svog kluba, nego i istoriju fudbala u Bosni i Hercegovini i šire.

Nagradu čitalaca Nezavisnih novina dobila je Azra Dedić

Azra Dedić
Foto: Facebook

Bišćanka Azra Dedić osvojila je zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu ID u džudou održanom u Kelnu u kategoriji do 70 kilograma.Članica Džudo kluba ”Una“ Dedić je prva osoba s Down-sindromom u BiH koja je stekla majstorsko zvanje u bilo kojoj kategoriji. Džudom se bavi 12 godina i nosilac je crnog pojasa. Azra Dedić je inače prva zaposlena osoba s Down-sindromom u Bosni i Hercegovini.