Lada Sadiković: Za propadanje Bosne i Hercegovine zadnjih 25 godina niko ne odgovara

0
106
Podsjetila je da je Dejtonski sporazum potpisalo devet potpisnika u različitim svojstvima, a među njima i Evropska unija kao specijalni pregovarač, a jedino što se bez sumnje može konstatirati je da se u BiH neupitno i dalje provodi mir koje osiguravaju vojne snage EUFOR-a čiji mandat produžava Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija.

No, kako je naglasila, ni danas se ne primjenjuje Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda koja je jedino u BiH, prije potpisivanja Statuta Vijeća Evrope i same Konvencije, što je propisana praksa prema svim drugim članicama Vijeća Evrope, bila direktno primjenjiva u BiH i imala prioritet nad svim drugim pravima.

“Aneks IV – Ustav BiH ni 25 godina nije usklađen s odredbama Konvencije, stoga je više nego vidljivo da BiH enormno stagnira i nazaduje, a za njeno propadanje zadnjih 25 godina i dalje niko ne odgovara. To je jedinstven slučaj u svijetu”, istaknula je Sadiković.

Napominje da Ustavni sud u kontinuitetu štiti diskriminatorski Ustav BiH, dok Evropski sud za ljudska prava bombardira državu s presudama protiv BiH u kojima se iznova konstatira da Aneks IV odnosno Ustav BiH sadrži sistemski problem.

“Takav problem nije samo problem države članice, nego i cijelog evropskog pravnog poretka. Državi BiH je nedugo nakon potpisivanja ukinut Vrhovni sud te su svi pojedinci pod jurisdikcijom države postali nejednaki pred zakonom”, upozorila je profesorica Sadiković.

Predsjednik Kruga 99 Adil Kulenović smatra da nikakve naredbe i kompromisi etnopolitičkih struktura nisu i ne mogu dati konstruktivan rezultat u izgradnji mira i stabilnog političkog uređenja nego mogu donijeti samo produžetak agonije i neizvjesnost cijele nacije u budućnost.

“Moramo energično odbiti tretiranje bosanske države i društva kao posebnog slučaja u cijelom svijetu i kao državu kojoj se ne dozvoljava da bude moderna nacija. Prosperitetna nacija može se graditi samo na evropskoj pravnoj stečevini i vrijednostima građanskog društva i demokratske države”, kazao je Kulenović.

Kako je zaključio neophodno je upustiti se u proces ustavnih reformi kojima bi se “ažurirao” bh. politički sistem na način da se uskladi s evropskom pravnom stečevinom posebno u oblasti zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Ove godine navršava se 25. godina od potpisivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini čime je okončan četverogodišnji rat u BiH kada je izvršen drugi u Evropi genocid u dvadesetom stoljeću.

izvor: klix.ba