KŠC „Petar Barbarić“ – Gimnazija Travnik nositelj projekta #3forECO

0
177

Katolički školski centar „Petar Barbarić“ – Gimnazija Travnik nosilac je međunarodnog ekološkog projekta #3forECO koji je krajem 2019. uspješno ocijenjen od strane RYCO-a te je time dobio financijsku podršku za realizaciju projektnih aktivnosti.

Aktivnosti ekološkog projekta #3forECO bit će implementirane od siječnja do srpnja ove godine u Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji.

Što je RYCO?

Regionalni ured za suradnju mladih je međunarodna organizacija osnovna od šest sudionika s područja Zapadnog Balkana: Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije. Temeljni cilj ureda jeste promocija duha pomirenja i suradnje među mladima u regiji kroz međunarodne programe razmjene.

Što RYCO radi?

RYCO podržava ideje suradnje, povjerenja i dijaloga na području Zapadnog Balkana kroz financijsku podršku projektima koji omogućuju susrete mladih.

Gdje se RYCO nalazi?

Sjedište ureda je u Tirani (Albanija) s tim da svi glavni gradovi  u regiji imaju podružnice.

Tko financira RYCO?

RYCO se financira kroz sredstva vlada država regije i kroz podršku Europske Unije i drugih donatora.

Projekt #3forECO

Gimnazija KŠC-a Petar Barbarić je tijekom prethodnih mjeseci ostvarila partnerstvo s Ekonomsko-trgovinskom školom Kikinda (Srbija) i OSTU Nace Bugjoni (Kumanovo) kroz pripremu projektnog prijedloga. Osim njih škole, još samo dvije škole iz Bosne i Hercegovine dobile su sredstva za realizaciju projekta od ukupno 100 pristiglih projektnih prijedloga iz cijele regije.

Temeljne aktivnosti projekta uključuju:

  • Ceremoniju otvaranja projekta i susret projektnog tima i učenika: 31. siječnja u Travniku
  • Prvi prekogranični susret mladih i studijska posjeta: polovica ožujka u Sjevernoj Makedoniji (Kumanovo,Skopje, Mavrovo)
  • Drugi prekogranični susret mladih i studijska posjeta: polovica svibnja u Srbiji (Kikinda)
  • Međunarodni eko kamp #3forECO: polovica srpnja u Bosni i Hercegovini (Travnik, Vlašić)

Projekt će okupiti 42 učenika i djelatnike koji u drugim okolnostima ne bi imali priliku surađivati i susresti se kroz eko aktivnosti. Sve projektne aktivnosti promovirat će zaštitu prirodne baštine kroz međunarodnu suradnju, posjetu zaštićenim eko područjima kod tri partnerske strane te razmjenu iskustava o dobrim praksama zaštite prirode i uključenja mladih u procese učenja i promocije zdravog odnosa prema prirodnim bogatstvima.

Osim ovog cilja, projektom se ostvaruje direktan kontakt između mladih i učenje o kulturnim raznolikostima u regiji, razbijanje predrasuda i širenje znanja o lokalnim zajednicama koje su uključene u ovaj projekt. Projekt je posebno značajan budući da su mladi, uključeni u ovaj projekt, stanovnici manjih ili ruralnih sredina i nemaju mogućnost posjetiti vršnjake iz ovih lokalnih zajednica.

Značajan je i za partnerske škole budući da kroz projekt postaju veza između lokalnih zajednica i omogućuju razvijanje novih partnerstava u budućnosti, posebno na polju obrazovanja i kulturne razmjene.

izvor; nedjelja.ba