Konferencija sjećanja na Holokaust – U svijetu zabilježen opasan rast antisemitizma

0
27

Jednodnevna konferencija sjećanja na Holokaust, koja je počela danas u Malmeu, usredsređena je na sjećanja koja sve više blijede, a učesnici se fokusiraju na to kako društveni mediji doprinose porastu antisemitizma.

“U čitavom svijetu bilježi se opasan rast antisemitizma, uglavnom zbog novih društvenih medija”, rekao je Nahman Šai, izraelski ministar za pitanja dijaspore, po dolasku na Međunarodni forum o sjećanju na Holokaust u Malmeu na jugu Švedske, piše “Vašington post”.

On je rekao da mediji “izazivaju i povećavaju nivo mržnje i moraju preuzeti odgovornost da to ne ostane takozvani neutralni ili objektivni stav”, rekao je Šai.

Njemački ministar za evropska pitanja Mihael Rot nazvao je situaciju “izuzetno zabrinjavajućom”, u vezi sa nedavnim napadima protiv Jevreja u Njemačkoj.

“Sjećanje nije dovoljno. Zato moramo učiniti više od sjećanja. Nikada ne smijemo biti tihi, tišina je saučesništvo”, izjavio je predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel.

On je rekao da EU “mora voditi borbu protiv antisemitizma”.

Očekuje se da će konkretni koraci biti objavljeni tokom konferencije.

Katrin Majer, generalni sekretar berlinske Međunarodne alijanse za sjećanje na Holokaust, istakla je ranije da “širenje izvrtanja činjenica o Holokaustu, često preko granica putem društvenih medija, predstavlja ozbiljan izazov za sve jer trasira put antisemitizmu, poricanju Holokausta i ekstremnom nacionalizmu”.

U unaprijed snimljenoj video-poruci, američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da SAD izdvajaju milion dolara za suzbijanje antisemitskog govora mržnje na internetu na Bliskom istoku i u Sjevernoj Africi, te su započele “prošireni niz međunarodnih programa posjeta, u saradnji sa predstavnicima vlade i civilnog društva kako bi se suočili sa iskrivljenjem Holokausta i antisemitizmom u Sjevernoj Africi, na Bliskom istoku, u Evropi i Latinskoj Americi.

“Naši prioriteti uključuju osuđivanje i suprotstavljanje antisemitizmu, osiguravanje fizičke sigurnosti jevrejskim zajednicama, podršku obrazovanju o Holokaustu, posebno za mlade, zaštitu vjerskih sloboda i pozivanje zemalja da se dublje posvete borbi protiv govora mržnje na internetu”, rekao je Blinken.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić i član Predsjedništva Šefik Džaferović prisustvuju radu Međunarodnog foruma o Holokaustu.

Prvi forum ovog tipa održan je u Stokholmu 2000. godine kada su međunarodni lideri pozvali sve zemlje da otvore tajne vladine dosijee o nacističkoj kampanji istrebljenja i promovišu obrazovanje o genocidu.

Konačna izjava na kraju trodnevnog događaja uključivala je obećanje da će biti preduzeti svi potrebni koraci za otvaranje arhive kako bi “osigurali da svi dokumenti o Holokaustu budu dostupni istraživačima”.

Jednodnevni događaj, koji se održava u Malmeu, trećem po veličini gradu u Švedskoj, prvobitno je bio planiran za oktobar 2020. godine, ali je zbog pandemije virusa korona odgođen za godinu dana.

Ugledni učesnici, poput predsjednika Izraela Isaka Hercoga i francuskog predsjednika Emanuela Makrona, učestvuju virtuelno, pri čemu se Makron obratio unapred snimljenom video-porukom.

bhrt.ba