Koliko dugo traju brakovi u BiH? Ove brojke mogle bi vas iznenaditi

Da li ste znali da je najkraći razvedeni brak u RS-u u 2022. godini trajao 36 dana, a najduži razvedeni brak 51 godinu?

Portal Radiosarajevo.ba istražio je temu dužine brakova u Bosni i Hercegovini, a u sklopu toga obratili smo se i Agenciji za statistiku BiH i Federalnom zavodu za statistiku kako bismo saznali najnovije podatke o razvodu brakova i prosječnom trajanju brakova u našoj zemlji.

Razvedeni brakovi u Federaciji BiH (2023.)

Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, u 2023. godini zabilježeno je ukupno 1.858 razvoda brakova.

Od toga:

  • 92 braka završila su za manje od godinu dana,
  • 268 brakova trajalo je od 1 do 2 godine,
  • 235 brakova trajalo je od 3 do 4 godine,
  • dok je čak 1.263 razvoda nastalo nakon 5 i više godina braka.

Zanimljivo, prosječno trajanje braka u Federaciji BiH iznosi 11,6 godina. Ovaj podatak daje uvid u to koliko brakovi obično traju prije nego što se odluče na razvod.

Razvedeni brakovi u Bosni i Hercegovini (2023.)

Podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju da je u 2023. godini na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine zabilježeno 3.048 razvoda brakova.

Detalji su sljedeći:

  • 123 razvoda dogodila su se unutar prve godine braka,
  • 400 brakova trajalo je od 1 do 2 godine,
  • 366 brakova trajalo je od 3 do 4 godine,
  • dok je 2.159 brakova završilo nakon 5 i više godina.

Statistika o braku i razvodu: Šta nam kažu podaci?

Podaci o razvodu brakova i njihovom trajanju ukazuju na to da mnogi brakovi u Bosni i Hercegovini traju desetak i više godina prije nego što dođe do razvoda. Iako je prosječno trajanje braka 11,6 godina u Federaciji BiH, interesantno je da veliki broj brakova završava nakon pet i više godina zajedničkog života, što sugerira da duži brakovi također nisu rijetkost.

Također, broj razvoda koji se dogode u prvih nekoliko godina braka ukazuje na to da izazovi u početnim fazama zajedničkog života mogu biti veliki, a brzi razvod može biti posljedica nesuglasica i nesnalaženja u prilagođavanju na bračne obaveze.

Statistika također daje uvid u to da se mnogi parovi odluče na razvod nakon što su proveli značajan period u braku, što postavlja pitanje o tome koliko društveni, ekonomski i emocionalni faktori utječu na dugovječnost braka.

Šta uzrokuje probleme u braku?

Dr. John Gottman, poznati psiholog i bračni savjetnik, proveo je istraživanje o faktorima koji mogu dovesti do razvoda. Njegovo istraživanje iz 1992. godine, zajedno s kasnijim radom sa suprugom Julie Gottman, uključuje teoriju “Četiri jahača apokalipse” – četiri ponašanja koja ukazuju na ozbiljne probleme u vezi.

  • Konstantno kritikovanje

Umjesto da se usmjerimo na ponašanje koje nam smeta, kritika se usmjerava na osobnost partnera, što može izazvati osjećaj odbacivanja i ljutnje. Problem nastaje kad kritika ne izražava nezadovoljstvo, nego prebacuje krivicu.

  • Defanzivnost

Ovo ponašanje se javlja kada partner pokušava opravdati svoje greške ili napada drugog partnera. Ovakvo ponašanje ometa rješavanje sukoba jer se fokusira na izbjegavanje odgovornosti, umjesto na rješavanje problema.

  • Prezir

Prezir uključuje izražavanje omalovažavanja partnera kroz uvrede, sarkazam, ili omalovažavajuće tjelesne geste. Ovo ponašanje proizlazi iz dubokog nezadovoljstva i ozbiljno može narušiti odnos.

  • Ignoriranje

Ignoriranje znači povlačenje iz komunikacije, prestanak slušanja, ili potpuno izbjegavanje interakcije. Ovaj način ponašanja otežava rješavanje problema i može postati dugotrajni mehanizam obrane.

Gottman i njegova supruga Julie kroz godine istraživanja jasno su ukazali na ove četiri negativne dinamike koje mogu značajno povećati šanse za razvod. Kada ove dinamike postanu stalna prisutnost u braku, partneri se udaljavaju, a mogućnost pomirenja postaje sve manja.

Radiosarajevo.ba

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print