Ko u FBiH može imati beneficirani radni staž i kako se on izračunava

U Federaciji Bosne i Hercegovine postoje uposlenici koji imaju beneficirani radni staž koji im omogućava da ranije idu u penziju. To su policajci, vojska, rudari, građevinski radnici, određena kategorija vozača, radnici izloženi zračenjima.
– Kada je riječ o beneficiranom stažu, članovi 30. i 31. Zakona o penzijskom i invalidskom osigiranju kaže da se u staž osiguranja sa uvećanim trajanjem računa vrijeme u kojem je osiguranik radio na naročito teškom, opasnom i po zdravlje štetnom radnom mjestu. Odnosno, poslu na kojem osiguranik poslije navršenih određenih godina života ne može uspješno obavljati svoju profesionalnu djelatnost i za koje je, pored doprinosa za staž osiguranja s efektivnim trajanjem, plaćen doprinos razmjerno stepenu uvećanja staža.
Stepen uvećanja staža osiguranja zavisi od težine, opasnosti i štetnosti rada, odnosno od prirode posla, a može iznositi najviše 50 posto – navodi Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Maksimalno može biti šest mjeseci beneficije po godini staža osiguranja. Dakle, osobe koje obavljaju rizične i opasne poslove za 30 godina staža mogu dobiti bodove za 40 godina.
Odnosno, umjesto jedne godine staža mogu imati maksimalno godinu i po.
Kako se izračunava beneficirani radni staž?
– Osiguraniku se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem samo za vrijeme koje je radio puno radno vrijeme, tj. koje je efektivno proveo na radu, ukoliko drugim propisom nije drugačije određeno – rekao je Kvesić.
Što se tiče ličnih bodova kod izračuna penzije, bodovi se utvrđuju na temelju plaće, odnosno, plaće radnika i prosječne plaće za svaku godinu ostvarenog staža osiguranja. Dakle, nema posebnog propisa o iskazanom broju ličnih bodova za beneficirani staž.
– Policajcima se visina penzije određuje na temelju pet najpovoljnijih godina a vojsci na temelju pet posljednjih godina – kazao nam je Kvesić.
Odluku o radnim mjestima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem, pravilnikom utvrđuje Federalno ministarstvo rada i socijalne politike.
Izvor: Faktor
Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print