Hoće li sporazum potpisan prošle sedmice između lidera SDA, SBB i DF, značiti i promjene u akutelnoj Vladi Srednjobosanskog kantona?
Dok u SBB-u tvrde da hoće i to isključivo na štetu SDA, prvi čovjek ove političke partije u SBK, kaže rekonstrukcija ne može biti samo na štetu SDA.
Sve opet ovisi o tome, kako je ko i je li čitao potpisano.
Ko će u Vladi Srednjobosanskog kantona u kojoj trenutno od devet pozicija, SDA uz premijersku ima tri ministra, a HDZ BiH pet, nakon novog sporazuma biti bivši, za sada je neizvjesno.
Jer, za razliku od SDA, koji tvrdi da razgovor o obavezama kantona tek slijedi, u SBB-a kažu da sporazum u narednih 15 dana predviđa formiranje timova, koji će u svim, pa i u ovom kantonu, do detalja dogovoriti raspodjelu pozicija.
„SBB je druga stranka po broju glasova i procentualno mi ćemo tražiti jedno ministarsko mjesto, jer ponovo kažem po tom količniku nama pripada jedno mjesto u Vladi SBK“, smatra Almir Švago, član Predsjedništva SBB-a.
„Da li će se primijeniti u ovom kantonu, otprilike odgovor bi bio možda, a ne mora da znači, ali ako dođe do toga slučajno to ne može biti samo iz kvote SDA“ mišljenje je Asima Mekića, predsjednika KO SDA SBK.
Uz mjesto u izvršnoj vlasti, u SBB-u očekuju i pozicije u javnim preduzećima, ustanovama, upravnim i nadzornim odborima, a na upit, čija bi to uvjetno kazano bila mjesta, Švago kaže:
„Znači ne ono što je, da tako kažem, dio kolača vlasti izvršne HDZ-ove, nego ono što je SDA“.
Prvi čovjek SDA u ovom kantonu, ne vidi to tako, jer kaže, aktuelna Vlada formirana je podjednakim brojem zastupničkih ruku SDA i HDZ BiH.
„Da su u toj računici tada bili SBB i DF, ne bi bio omjer 10:10 nego bi omjer bio malo drugačiji, samim tim i raspodjela ministarstava bi bila drugačija, ne može se Vlada rekonstruisati samo na štetu SDA“, dodaje Mekić.
Za razliku od njih, u DF-u ovog kantona, čekaju sjednicu predsjedništva stranke, kako bi znali šta im je činiti.
No, i bez toga, očigledno je da će sporazum ipak uticati na postojeći raspored fotelja.
izvor: federalna.ba