KK Promo savladao KK Posušje

0
115

Sinoć je u Sportskoj dvorani u Donjem Vakufu odigrana je utakmica 20. kola Prvenstva BiH za košarkaše između KK Promo i KK Posušje.

Bio je to jako važan susret za Promo, jer je pobjeda donosila ostvarenje primarnog cilja, osiguran opstanak u društvu najboljih. Znala je to i sjajna donjovakufska publika, koja je napravila odličnu atmosferu, na koju je tim odgovorio svojom ponajboljom utakmicom sezone i na kraju, kako je i najavljeno, zajedno se slavila pobjeda ostvarena rezultatom 88:68 (26:16; 22:13; 20:27; 20:12).

Prvo poluvrijeme proteklo je u potpunoj dominaciji Proma. Praktično od prve minute razlika se samo povećavala i na veliki odmor se ide sa 19 poena u plusu. No, Posušje u trećoj četvrtini pokazuje zašto su pravi hit ovogodišnjeg takmičenja. Uspijevaju stići na minus 12 na ulasku u zadnji period, a trojkom Bašića, na osam minuta do kraja, dolaze na samo pet poena zaostatka (68:63). Uzrok tome bio je nedostatak koncentracije u odbrani Proma, kao da su prerano počeli da slave. Ali, kada su vidjeli da, uprkos sjajnoj igri, mogu prosuti bodove, ponovo su zaigrali jako u oba smjera.

Do kraja, Posušje je ubacilo svega 5 poena nasuprot 20 poena Proma. Najbolji u gostujućoj ekipi bio je Lovre Bašić sa 22 poena, Alan Wiggins dao je 19, a Ivica Širić i Ante Leko po 11 poena.

U ekipi Proma kompletna startna petorka ostvarila je dvocifreni poenterski učinak. Shane Gatling dao je 22 poena, Ivan Pendić 18, Ibrahim Mulaomerović 14, Aleksandar Ilić 11, kapiten Dino Alkić ostvario je double-double učinak sa 11 poena i 11 skokova, Uroš Ilić dao je 9 i Eman Šertović 3 poena. U izuzetno korektnoj utakmici sudijska trojka Hrvoje Čavar, Mila Čavara i Luka Brekalo jako dobro je odradila svoj dio posla.

Do kraja Prvenstva Promo igra još pet utakmica. Budući da se ekipe, koje eventualno mogu stići naš učinak na tabeli, sastaju međusobno, ova pobjeda značila je i odlučujući korak za obezbjeđivanje još jedne sezone najbolje bosanskohercegovačke košarke u Donjem Vakufu.

Zasluge za ovaj uspjeh idu, naravno, najprije, igračima i trenerima, ali i najboljim navijačima na svijetu, našem Žutom tornadu, kao i upravi kluba, sponzorima i svima koji su na bilo koji način dali doprinos radu i uspjesima.