Kancelarija za veterinarstvo BiH: Objavljen tender, za nabavku pasoša psima 80.000 KM

Tokom godišnjih odmora, koje mnogi koriste za putovanja, vlasnike kućnih ljubimaca najviše muči dilema da li da svog ljubimca povedu sa sobom ili da ga ostave nekome na čuvanje.

Kancelarija za veterinarstvo BiH je za nabavku pasoša za kućne ljubimce raspisala tender težak 80.000 KM. Poziv je raspisan do 23. avgusta ove godine.

Državna baza

Istražili smo šta je sve potrebno vlasnicima pasa iz BiH kako bi izvadili pasoš svom ljubimcu. Zanimljivo je to da, ukoliko pas nije stariji od šest mjeseci, za njega se ne može izvaditi pasoš, dok je određenim vrstama pasa, naprimjer onima čija težina prelazi više od 50 kilograma, u neke zemlje zabranjen ulazak.

Prije vađenja pasoša bitno je napomenuti da svaki ljubimac mora imati vlasničku knjižicu s čipom, što znači da je registriran u državnoj bazi.

Sa službenicom za odnose s javnošću i marketing Fondacije „Dogs Trust“ BiH Sanjom Bianculli razgovarali smo o putovanju pasa te nam je objasnila šta je svaki vlasnik psa dužan imati ukoliko želi svom ljubimcu izvaditi pasoš.

– BiH ima državnu bazu, koju još treba popuniti. To znači da ljudi koji su već psa registrirali kod veterinara, čipovali i dobili pasoš moraju uzeti novi pasoš koji ima biometrijski dio. Skeniranjem tog biometrijskog dijela odmah se može doći do informacija o psu i onome ko je odgovoran za njega – kazala nam je Bianculli.

Za dobivanje pasoša prethodno je potrebno da veterinarska stanica vlasniku izda certifikat, koji se potom prosljeđuje inspekciji koja će potvrditi da je sa psom sve u redu.

Ponijeti lijekove

U pasoš se evidentiraju vakcine protiv bjesnila i zaraznih bolesti, podaci o čišćenju od ekto i endo parazita, te klinički pregledi.

Ono što je bitno da vlasnici pasa znaju jeste da, kada krenu na put, osim pasoša, moraju imati i odgovarajuću opremu za svog kućnog ljubimca. Oprema uključuje transporter u koji će pas biti zatvoren, brnjicu, povodac, a za veće i agresivnije pse potrebno je ponijeti povodac kojim se može kontrolirati tijelo psa. Ukoliko je psu izdat veterinarski certifikat, a ima neku bolest koja nije zarazna, vlasnik je obavezan ponijeti lijekove za psa. Osim toga, određena je i dozvoljena gramaža hrane za pse koja se smije ponijeti.

Davanje saglasnosti

U vlasničkoj knjižici ljubimca navodi se ime jedne osobe. U slučaju da životinja putuje s nekim drugim, vlasnik je obavezan dati pisanu punomoć za prelazak preko granice, a životinja mora biti vraćena u određenom roku.

Izvor: Dnevni avaz

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print