Kako teče proces ostvarivanja prava na dječiji dodatak i naknadu za nezaposlene porodilje u Donjem Vakufu

Prošle godine u Federaciji BiH usvojena su dva veoma važna zakona kada je u pitanju oblast socijalnog rada. Prvi je zakon o porodiljskoj naknadi za sve nezaposlene porodilje, pa će tako porodilje koje nisu u radnom odnosu ili su na redovnom školovanju ostvariti pravo bez dodatnih uslova, što će iznositi 55 posto najniže plaće i isplaćivat će se u periodu od 12 mjeseci.

Drugi zakon se odnosi na dječiji dodatak, a pravo će ostvarivati djeca do navršene 18. godine ukoliko su primanja te porodice do 40 posto najniže plaće, pod uslovom da se to dijete ne nalazi u hraniteljskoj porodici ili ustanovama socijalne zaštite.

Svi korisnici ovo pravo ostvaruju preko lokalnih centara za socijalni rad, a kako bi se informisali kako se ovaj zakon provodi na području općine Donji Vakuf, posjetili smo JU Centar za socijalni rad i razgovarali s uposlenicima ove ustanove.

Kako nam je rekao socijalni radnik Haris Smajić, obaveza kantonalnog ministarstva i lokalnih centara za socijalni rad nakon donošenja krovnog zakona je da se krene u njegovu praktičnu primjenu od tri mjeseca od dana donošenja.

Primjetno je da su korisici imali određenih problema oko prikupljanja dokumentacije za ostvarivanje navedenih prava.

 -Kada je riječ porodiljskoj naknadi za sve nezaposlene porodilje, tu nije bilo problema koje bih mogao izvdojiti, za razliku od dječijeg doplatka.

  –Prema ovom zakonu, porodiljska naknada iznosi 55%  najniže plate u Federaciji koja je u prošloj godini iznosila 298.68 KM, s tim je u januaru tekuće godine došlo do povećanja ove naknade na 327 KM zbog povećanja iznosa najniže zagantovane plate u Federaciji.

 -Kada je u pitanju broj porodilja koje ostvaruju ovo pravo, broj aktivnih predmeta trenutno iznosi 65 do 70 i ovaj broj konstantno varira, a ova naknada se osvaruje od dana rođenja djeteta, pa do navršene godine dana starosti. Važno je naglasiti, da porodilje od dana poroda imaju period od 60 dana da podnesu zahtjev da bi se pravo počelo računati od dana poroda.

 

Socijalni radnik Aida Dugonja radi na predmetima dječijeg dodatka.

 -Ono što mogu istaći, je da od dana stupanja ovog zakona na snagu, imamo 910 zahtjeva. Do 31.12.2022. godine, imali smo zaključena 283 predmeta, odnosno 283 rješenja. Od 31. decembra do 31. januara, imali smo zaključenih 395 rješenja. Dakle, tokom ovog perioda izdata je oko 820 rješenja. Također, preko 100 rješenja još uvijek nije zaključeno iz razloga što se čeka da prođe žalbeni rok.

 –Od 01. januara je došlo do promjene cenzusa koji sada iznosi 238 maraka po članu porodice, a došlo je i do povećanja iznosa dječijeg dodatka koji sada iznosi 113.24 KM.

 -Prilikom ostvarivanja ovog prava, korisnici su imali određenih problema prilikom prikupljanja dokumentacije. Što se tiče Centra za socijalni rad, smatram da nije bilo nikakvih propusta, obzirom da smo imali veliki broj zahtjeva, a premalo kapaciteta, zaključila je Aida Dugonja.

 

Za sve informacije kada su i pitanju vaša zakonom zagarantovana prava, možete se direktno obratiti JU Centar za socijalni rad koja se nalazi u ulici Omladinska BB, pored zgrade Policijske stanice Donji Vakuf.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print