Kako se sačuvati od alergena u proljeće? – Prevencija treba biti na prvom mjestu!

0
95

Iako službeno još uvijek nije nastupilo, proljeće je već tu, a sve duži dani – s pokojim izuzetkom – su najočigledniji dokaz tome. S toplijim vremenom, i vjerovatno novim modnim kombinacijama, dolazi i ono čega se brojni od nas plaše, alergije. Srećom, malo proaktivnog planiranja može uveliko uticati da se šmrcanje, kihanje, kašljanje, te otok lica i očiju značajno smanje.  Ali koje su to najbolje mjere prevencije? I kada i kako početi?

Stručnjaci navode da ne trebamo čekati da golicanje u nosu, suze u očima, kihanje, umor…počnu, te da je sada idealno vrijeme za prevenciju. Počnite već sada uzimati suplemente koji dokazano pomažu da ublažite simptome alergija, kao što su vitamin C, probiotike, te sve što dodatno jača imunitet. Ovo znači da morate razmotriti kako se hranite, koja je vrsta namirnica najzastupljenija u vašoj ishrani, te smanjiti što je više moguće unos procesirane hrane i masnih kiselina. Koštunjičavo voće, zeleno povrće i riba s visokim udjelom omega 3 masti moraju biti osnova prehrane. Alergije mogu aktivirati i simptome astme, koja otežava disanje.

image

A polen nije jedini „okidač” proljetnih alergija i astme. Zagađenost zraka i temperaturne promjene također mogu pogoršati već postojeće simptome. Dim cigareta može uzrokovati nazalne i respiratorne simptome koji su identični alergijskim. Na primjer, može otežati disanje, uzrokovati suzne oči, kao i kašalj i kihanje. Pušenje također pogoršava alergije i uzrokuje da alergijske reakcije budu jače nego inače, tako što iritira nosne šupljine i respiratorni trakt.

I pušenje i pasivno pušenje povezani su sa kroničnom polenskom alergijom i infekcijom sinusa, a studije su pokazale i da pušenje smanjuje efikasnost inhalatora koji se koriste prilikom tretiranja simptoma alergije. Jedino pravo rješenje u ovim slučajevima je potpuni prestanak pušenja. Međutim, svi oni koji iz različitih razloga ne prestanu, mogu da se informišu o boljim alternativama nastavku pušenja poput uređaja koji ne sagorijevaju već zagrijavaju duhan i samim time ne stvaraju duhanski dim. Takve, naučno dokazane bezdimne alternative koje su dostupne i u BiH su IQOS i lil SOLID 2.0, uređaji koji zbog specijalne tehnologije koja zagrijeva duhan ne emitiraju dim i ne dovode do pasivnog pušenja.

image

Ove godine, kada nošenje maski u javnosti više nije obavezno, stručnjaci očekuju izraziti porast osoba sa simptomima alergija, te preporučuju što kraći boravak u prirodi, naročito kada puše jak vjetar, i izbjegavanje aktivnosti kao što su vrtlarenje. A kada ste u kući, osigurajte da imate što manje alergena: nabavite anti alergensku posteljinu, dobro očistite prostorije u kojima boravite, i uključite klimu, koja će osigurati da imate svjež, filtriran zrak, bez otvaranja prozora.

Kada govorimo o liječenju alergija, važno je napomenuti da se alergije ne mogu izliječiti, ali se postojećim lijekovima simptomi bolesti mogu ublažiti ili čak u potpunosti ukloniti. Naravno, nijedan lijek ne biste trebali uzeti na svoju ruku, bez obzira što se pokazao uspješnim u tretiranju simptoma vaše kolegice, prijateljice ili poznanika. Pregledi kod specijaliste su osnova svakog daljeg tretmana, tokom kojih će stručna osoba procijeniti da li je zaista u pitanju alergija, i na šta, te koja je prava terapija za vas.

Procjenjuje se da svaki deseti čovjek ima polensku alergiju. Još jedna karakteristika alergija je da se one mogu pojaviti u bilo koje životno doba, što znači, ako niste kao mlađi bili alergični na polen – možete to postati. I dok vam liječnik ne potvrdi da je zaista alergija u pitanju, prevencija i promjena nekih životnih navika može vam i te kako olakšati život s alergijama.

OSLOBOĐENJE