Kako ojačati imunitet i spriječiti virus gripe

Jesen i zima su periodi godine kada se manje krećemo a više vremena provodimo u zatvorenim prostorijama gdje se virus gripe brže prenosi. U odnosu na druga godišnja doba ishrana je jednolična. Sve ovo doprinosi češćem razbolijevanju.

U nastavku vam donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da virus gripe savladate što brže.

Koji su simptomi gripe?

Gripa je virusna infekcija koja pogađa gornji dio respiratornog trakta. Prenosi se dodirom ili vazduhom. Počinje naglo, visokom temperaturom, iznad 40°C, koja se teško spušta. Temperature su praćene groznicom, osjećajem potpune slabosti, pospanošću, bolovima u mišićima i zglobovima a nakon par dana grloboljom, začepljenim nosom i kašljem.

Ukoliko osjećate neke od navedenih simptoma, potrebno je da se izolujete, da izbjegavate kontakt sa zdravim ljudima i djecom. Preporučeno je mirovanje u prostoriji koju redovno provjetravate i vodite računa o higijeni.

Kako ojačati imunitet u sezoni gripe?

Imunitet je naš najpotrebnij saveznik u borbi protiv virusa gripe, stoga ga je potrebno dodatno ojačati. Pijte dosta tečnosti u vidu toplog čaja sa medom, tople povrtne supe, zdravih napitaka od voća i povrća, jedite voće bogato vitaminom C , kao i povrće bogato sumpornim glikozidima poput luka i hrena. Koristite propolis i matičnu mliječ koje imaju blagotvorno dejstvo za organizam.

Hrana koja pozitivno utiče na imuni sistem

  • Voće i povrće koje sadrži dosta beta karotena ili vitamina C – mrkva, špinat, bundeva, limun, narandža, kiseli kupus.
  • Goveđe meso, sjeme bundeve ili ostrige sadrže cink koji je naročito dobar za jačanje otpornosti organizma kod starijih ljudi.
  • Jogurt koji sadrži žive kulture Lactobacillus bulgarikus i Streptococcus thermophilus.
  • Bijeli luk.

Đumbir je, takođe, odličan saveznik u jačanju imuniteta i trebalo bi ga uvrstiti u redovnu ishranu. U nastavku vam donosimo par recepata sa đumbirom.

Čaj od đumbira

Potrebno vam je 10 grama đumbira koji ćete staviti u šerpu sa šoljom vode. Ostavite da proključa i kada je gotovo, ostavite sa strane da se potpuno ohladi.

Čaj pijte dva puta dnevno i već nakon par dana ćete osjetiti razliku.

Smjesa đumbira, limunovog soka i meda

Ova smjesa liječi sve bolesti, a lako je za napraviti. Potrebno vam je 1 cm korijena đumbira, sok od pola limuna i kašika meda. Đumbir izrendajte, pomiješajte sa medom i limunovim sokom i pijte po jednu kašiku kad god stignete. U ovu smjesu možete staviti i malo mljevenog cimeta ako volite. On ima antiseptička svojstva i odličan je saveznik u borbi protiv virusa.

Umjeren način života, dovoljno sna i odmora, pravilna ishrana, što manje stresa, umjerena fizička aktivnost, preduslov su očuvanja prirodnog imuniteta.

ZdraviJa recepti za čaj:

  • Čaj za preznojavanje: 1 kašiku zovinog i lipinog cvijeta potopiti u 400 ml ključale vode, poklopiti i ostaviti da stoji 20 minuta, zasladiti medom i popiti što topliji napitak.
  • Čaj protiv upale grla i krajnika: dvije kašike žalfije preliti sa 200 ml ključale vode. Ostavite da stoji pola sata. Procijedite i pijte polako u malim gutljajima.
  • Čaj za jačanje imuniteta: isprobajte čaj od matičnjaka, majčine dušice, kamilice ili kleke uz kašiku meda.

Pored čajeva, organizam jačajte i zdravom hranom, a preporučujemo vam da probate ZdraviJa toplu povrtnu supu.

Osim supe, energiju organizmu možete pružiti i zdravim kombinacijama voća i povrća, pa probajte ZdraviJa zeleni smoothie.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print