U Sarajevu se već više od sedam dana bilježe temperature više od 30 stepeni celzijusa, a veliki problem za građane predstavljaju i tropske noći kada temperatura prelazi i 20 stepeni što kod mnogih građana izaziva probleme sa spavanjem.
Mula Mustafa Bašeskija svakako nije imao uređaje za mjerenje temperature i praćenje kretanja ciklona i anticiklona, ali je zabilježio šta se dešavalo.
“Zavladala je velika suša, a najžešće u Sarajevu, i unaokolo sedam do osam sati hoda nije nikako padala kiša. Mnogo se molilo za kišu, ali kiše nije bilo. Najviše su stradale trave koje se potpuno osušiše, te tako ne bijaše stočne hrane. Čajiri nisu pokošeni, a lice zemlje se činilo žuto kao vatra. Žito i druga hrana su poskupljali, od čega je sirotinja imala mnoge nevolje”, zabilježio je Bašeskija za 1782. godinu.
Dalje se Bašeskija žali da je suša neprestano trajala i da “nigdje u baščama i njivama ne bijaše trave”.
“Čak na brijegu Kapi kod Sarajeva osušilo se drveće koje postade potpuno crno. Kroz čitavu godinu je po planinama Rumelije gorjelo drveće i trava. Na planini Romaniji je mnogo šume izgorjelo, što je prouzrokovalo veliku štetu. Stigla je i vijest da je izgorjelo mnogo drva i drvene građe: direka i šindre, zatim hrane, trave, čak su izgorjeli i neki čobani, a i mnogo stoke. Zvijerima i vukovima koji se pojaviše nije bilo ni broja. Dim je obavio čitav svijet, sunce i mjesec sasvim pocrvenješe, planina Trebević se skoro ne vidaše od dima. Osobito bijahu teški dani časnog ramazana”, piše Bašeskija.
Što se tiče našeg vremena, očekuje se da će visoke temperature ostati barem do sljedeće sedmice.
klix.ba