Unsko-sanski kanton u posljednje vrijeme bilježi sve veći broj lažnih humanitaraca koji navodno prikupljaju pomoć za humanitarna udruženja, osobe u teškoj materijalnoj situaciji ili za liječenje djece u inostranstvu.
Iz policije USK uputili su upozorenje građanima da budu maksimalno oprezni u takvim situacijama, a posljednji u nizu ovakvih slučajeva zabilježen je prije nekoliko dana u Bihaću, gdje su dvojica muškaraca prikupljala donacije za mališane bez roditeljskog staranja smještene u Centru “Duga” u Kulen Vakufu, nadomak Bihaća.
Ovu dvojicu lažnih humanitaraca razotkrio je novinar Muhamed Pehlić te je nakon što su mu se obratili zatražio od njih potvrde o prikupljanju donacija.
“Oni su se jednostavno okrenuli i s kapuljačama na glavama požurili niz ulicu, što je kod mene izazvalo reakciju da ih uslikam i snimim telefonom. Potom sam okačio sve na društvene mreže i prijavio policiji”, kazao je Pehlić.
Direktorica pomenutog centra Sabina Lješčanin kaže kako nikada na ovakav način nisu prikupljali novčanu pomoć te demantuje da imaju bilo kakvu vezu s ovim slučajem.
“Vrlo mali broj lica koja se bave ovim aktivnostima prijavljuje to općinskim organima, tako da se dešava veliki broj zloupotreba i nezakonitog prisvajanja materijalne pomoći”, kaže Elmedin Mehadžić, predstavnik Gradske uprave Bihaća.
U MUP-a USK kažu kako Zakon o javnom redu i miru USK propisuje mogućnost i proceduru prikupljanja dobrovoljnih priloga. Svi koji žele da to rade, kažu u policiji, moraju nadležnoj općinskoj upravi uputiti zahtjev koji će sadržavati ciljeve, način, vrijeme i mjesto prikupljanja pomoći, kao i mjere koje će preduzeti kako bi se onemogućila zloupotreba prikupljenih donacija.
Eventualne kazne za prekršioce zakonskih odredaba mogu iznositi i do pet hiljada maraka, a u određenim okolnostima ovi slučajevi se mogu tretirati i kao krivična djela.
“Na ovim našim prostorima u posljednje vrijeme imamo primjere da se pojavljuju organizirane skupine koje se bave nelegalnim prikupljanjem humanitarne pomoći, koriste društvene mreže i zloupotrebljavaju ljude kojima je istinska pomoć potrebna. Takve aktivnosti imaju i elemente krivičnog djela”, kaže Nikola Findrik, profesor krivičnog prava na Pravnom fakultetu u Bihaću.
U Humanitarnom udruženju “Pomozi.ba” ističu kako su se i ranije dešavali slučajevi da neko u njihovo ime prikuplja humanitarnu pomoć, te pozivaju sve građane da im to prijave.
U policiji USK su najavili kako će u narednom periodu pojačati kontrole kako bi se stalo ukraj lažnim humanitarcima.