INTERVJU : Ernad Smajić direktor DI MALAK JANJ / Naš najvažniji resurs su naši radnici

 

Drvna industrija  MALAK Janj d.o.o. Donji Vakuf, prepoznatljiv je brend u drvnoj indistriji kako u BiH, tako i van njenih granica. Decenijama rade na unapređenju proizvodnje, prate svjetske trendove. Kontinuirano svoje gotove proizvode izvoze na Evropsko tržište, a sačuvali su i dugogodišnju tradiciju izrade drvne stolarije po čemu je Janj i prepoznatljiv.

Na čelu DI Malak Janj Donji Vakuf je Ernad Smajić, koji zajedno sa svojim saradnicima i naravno svim zaposlenim MALAKA, uspješno posluje, zadržava stabilost izvoza, broj uposlenih i proširuje proizvodne kapacitete.

O proizvodnom  procesu Malaka, te aktivnostima, izazovima i planovima ove kompanije za naredni period, razgovarali smo sa Ernadom Smajićem direktorom DI MALAK Janj Donji Vakuf.

  1. DI MALAK Janj Donji Vakuf, nakon procesa tranzicije, te mnogih turbulencija, možemo reći, sada je postala stabilna kompanija iz oblasti drvne industrije. Svojom stabilošću, te odgovornosti prema komitentima, pokazali ste tokom protekle godine, koja je po ekonomskim pokazateljima bila jako teška godina, zbog panedmije koronovirusom da se moglo pozitivno poslovati. Kako i na koji način ste se uspjeli izboriti sa ovim izazovima­?

 „ Proglašenjem pandemije koronavirusom, bio sam jedan od rijetkih, koji je i u tim trenucima vidio priliku i u toj situaciji. Već u mjesecu martu prošle godine, na stastanku sa premijerima i ministrima ja sam ukazao na situaciju koja bi mogla biti jako dobra kada je u pitanju naša branša. Naime, ova pandemija je zbog svoje karakteristike, drugačija od bilo koje druge vrste, recimo od zemljotresa, poplava i drugih prirodnih nesreća i katastrofa. Ovom pandemijom nisu bili pogođeni objekti, proizvodni pogoni, dakle infrastruktura, jedino ko je istom bio pogođen su ljudi, u ovom slučaju radna snaga. Mi ni u tom trenutku nismo prestali sa radom, ni jedan radnik MALAKA nije otpušten, nego smo sve svoje resurse i snage usmjerili na proizvodnju i izvoz.Što znači da nismo stali ni u doba korone.“

  1. Dobra procjena menadžmenta, DI MALAK Janj, tokom protekle godine pokazala se kao ispravna odluka. Izvoz gotovih proizvoda, proširenje proizvodnog kapaciteta, neotpuštanje zaposlenih, pokazatelj je ozbiljnosti rada ove kompanije. Na šta ste Vi bazirali svoju poslovnu politiku u proteklom periodu?

„ Ono na što smo mi stavili fokus su zaposleni. Mi smo maksimalno posvećeni željama i brigama o radniku. Nismo gledali prvenstveno na dobit, koja je i potrebna, ali nije nam to bio prioritet koliko smo ulagali da dobijemo dobre i kvalitetne ljude pa tek onda radnike, a nakon toga i majstore. Sada se možemo pohvaliti da imamo radnike vrijedne milione, a samim time imamo jedan pozitivan fenomen da naši radnici ne odlaze.

 Također, bilježimo i sve veći upit radnika iz drugih gradova koji žele raditi za nas. To smo postigli, našim odnosima prema radniku, posvetili smo se svakom pojedincu, saslušali njihove potrebe i bolove, te im pokušali pomoći. Našim radnicima je posvećena posebna pažnja, njihova radna sedmica traje od ponedjeljka do petka, vikende nikad ne rade. Uvođenjem slobodnih vikenda, statistike su pokazale da je znatno povećana produktivnost radnika a samim tim i proizvodnja.“

  1. Janj je bio lider u drvnoj industriji, te je bio poznat po izradi stolarije, prozora i vrata. Međutim DI MALAK Janj, napravila je korak naprijed. Proširili ste proizvodnju na namještaj. Koliko se to pokazalo rentabilnim ? 

„ Kada je u pitanju proizvodnja stolarije, prozora i vrata tu smo dominantni na domaćem tržištu. Našu smo proizvodnju usmjerili prema namještaju , isključivo su tu kreveti kao finalni proizvod i sada već radimo od 3 pa do 5 hiljada komada mjesečno, sa obezbjeđenim izvozom u Sloveniju, Hrvatsku, Njemačku, Slovačku, Holandiju, Dansku, dakle u veliki broj država Evrope. Također, imamo proizvode koji se plasiraju po cijelom svijetu.

DI MALAK Janj je već dominantan što se tiče proizvodnje kreveta od greda, te imamo najveću proizvodnju od jelovine u regionu. Ono što je bitno reći da je DI MALAK Janj prva u svijetu proizvela prvi organski krevet. Znači taj krevet nema ljepila, nema okova, metala, nema nikakvih štetnih supstanci isključivo je sve drvo. Ovaj krevet je dobio zapažene rezultate na prošlogodišnjem svjetskom sajmu u Kelnu, te je izazvao posebnu pažnju kod udruženja i organizacija koji se bave zaštitom životne sredine“

 

  1. Grupa inženjera koji su dio menadžmenta DI MALAK Janj, saradnjom i koordinacijom, dio su tima koji su uključeni u kreiranje namještaja. Na koji način dolazite do novih ideja, kada je u pitanju dizajn ?

„ Mi smo u našoj firmi pokušali više puta da angažujemo dizajnere i uvijek je to bilo nekako neuspješno. U našem edukacijskom centru se sastaje naš tim, tu se razmjenjuju ideje i traže se najbolja rješenja, sa komercijalnim dizajnom. Tako smo prije nekolilo dana odlučili da osmislimo devet novih proizvoda, tu se radi o krevetima. Uradili smo grafičku prezentaciju , istu poslali našem kupcu. Isti kupac je za samo nekoliko dana poslao narudžbenicu i uplatio novac. Dakle, svih 9 modela koje smo osmislili svi su postali komercijalni. Svakako, naše resurse u cilju prezentacije proizvoda usmjerili smo i na online prodaju, za koju možemo isto reći da je dosta uspješna.“

 

  1. Ovo moderno vrijeme je zapravo vrijeme savremene tehnologije. Kako kad je u pitanju infrastruktura u samom proizvodnom procesu, tako i kroz korištenje dostupne informatičke tehnologije, koja se itekako našla u svim sferama ekonomije, pa i proizvodnje. Šta ste vi uradili po ovom pitanju ?

„ Puno je noviteta u našoj kompaniji od Edukativnog centra, CNC obrade metala i ono na što smo posebno ponosi jeste da smo riješili ogroman problem, a to je zagrijavanje radnih prostorija, čime smo stvorili bolje uslove za rad svim uposlenim.

Moram još jednom naglasiti da najviše ulažemo u brigu o radniku, te njegovom napretku, što govori podatak da smo na početku imali od  3 do 5 majstora, a sada je  blizu 90 ozbiljnih majstora, koji mogu napraviti proizvode.

 Nama vizija nije samo i potpuno tehnologija, iz razloga što mi želimo da držimo fokus na ljudima. Likvidni smo, imamo dobit, ali svu tu energiju i dobit ulažemo dalje u razvoj i unapređenje ljudi, uslova rada.

Puno ulažemo u to da nam je ljudska ruka, radnik uvijek na prvom mjestu, što govori i podatak da su naši proizvodi isključivo  poluručni ili potpuno ručni rad, i tu je naša prednost. „

  1. Većina poslodavaca svoje snage i kapacite usmjerava, prvenstveno na dobit, povećanje kapitala, ali vrlo često i na štetu radnika. Vaša politika upravljanjem DI MALAK JANJ je drugačija, jer je vama čovjek, odnosno radnik na prvom mjestu ?

„ Možda je to moja prednost ili olakšica, što od strane vlasnika nemamo veliki pritisak i evo to će se na kraju ispostaviti kao najbolji i najispravniji način da bi se sačuvali radnici. U tom smjeru mi imamo korektan odnos prema ljudima, i kada se prema njima ponašate na taj način, oni će vam na kraju višestruko vratiti. Maksimalno će se zalagati, na taj način dobit ćemo kvalitetan proizvod, kupac će biti zadovoljan, ostvarit ćemo dobiti i na kraju će svi biti zadovoljni.“  

  1. Pored proizvodnje iz domena drvne industrije, DI MALAK JANJ, u svom proizvodnom procesu, uvela je i dio metalne proizvodnje. Zašto se se odlučili na ovaj korak ?

„ U našoj kompaniji imali smo inženjera koji je iz metalne struke, čovjek čiji kapaciteti nisu bili iskorišteni u tom segmentu. Pošto smo tokom našeg proizvodnog procesa od drveta, uvidjeli da su nam potrebni  određeni dijelovi od metala, te da zadržimo postojeće kadrove u našoj fabrici, odlučili smo se na taj korak.

S tim smo zadržali naše radnike, te im na taj način dali posao u struci, uz bolje plaće. Pored toga kroz metalnu proizvodnju, dobili smo bolji kvalitet, ubrzali smo proizvodnju, pa i samu isporuku.

 Međutim, mi smo proširili proizvodne kapacitete i na druge branše, opet na namještaj. Radi se o  finalnom  proizvodu koji su potpuno od metala. Iste izvozimo u Holandiju, a kako sam naveo to je u potpunosti namještaj od metala. Sa druge strane proizvodimo kombinaciju namještaja drvo i metal, a tržište za ovaj vid namještaja smo pronašli u Češkoj.

U BiH, ne postoji kompanija koja je u tom segmenti kompletnija od DI MALAK JANJ, da proizvodi prozore i vrata, drvene kućice, radimo proizvodnju iz metalnog sektora, tu je proizvodnja namještaja. Posjedujemo i ličnu kartonažu, gdje radimo svoje kartonske kutije, imamo svoju staklaru. Dakle, imamo jednu zaokruženu priču, da možemo biti konkurentniji na tržištu. Proširenjem proizvodnih kapaciteta, naravno pruža se mogućnost i zapošljavanja.

  1. Pored proizvodnog procesa, DI MALAK JANJ , dobrim dijelom radi i na edukaciji. Otvoren je Edukacijski centar pri Vašoj kompaniji. Koja mu je namjena ?

„ Donji Vakuf , kao općina je mala sredina u kojoj je bilo teško animirati pojedince. Pored malog broja visokoborazovanih, veliki je broj onih koji su završili srednju školu, kojima je potrebna edukacija. U tom cilju mi smo i formirali taj edukativni centar, kako bi smo svima onima koji žele proširiti svoja znanja i vještine, pomogli u tome. Mi ne odustajemo od svojih radnika i dajemo svima šansu da napreduju u svom poslu, te tako stičuću nove vještine napreduje i samim tim povećava sebi platu.“

  1. U narednom periodu, šta DI MALAK JANJ planira ? Koji su Vam sljedeći ciljevi ? 

„ Kada je u pitanju tržište, proizvodni proces , te izvoz isto će se odvijati u ovoj kalendarskoj godini. Planiramo, otvoriti u krugu firme restoran, gdje ćemo radnicima po izboru omogućiti kvalitetan obrok.

Jedna od naših ideja koje planiramo realizirati u narednom periodu, negdje u jesen, je da kupac koji u Evropskoj uniji kupi naš krevet dobije bar kod sa lokacijom gdje smo mi zasadili stablo. Jer od jednog stabla dobije se 7 do 12 kreveta. Tako da za svako posječeno stablo mi ćemo zasaditi  od 7 do 12 novih stabala, čime ćemo prirodi vratiti višestruko.“

  1. Šta bi bila na kraju Vaša poruka , kako privrednicima našeg grada, tako i šire, kao i našim sugrađanima koji žive i rade negdje drugo?

„ Pozivam sve one građane, koji su napustili Donji Vakuf , te ih zamolio da se uključe u razvoj naše općine. Možda to njima ni ne treba, možda ti ljudi dobro žive, ali moraju znati da je ovo mjesto od kojeg su krenuli. Znam da smo svi pomalo umorni od svih tih nepravdi, političkih prepucavanja, kočnica, nazadovanja….Ali lakše će nam biti kad nas je više“ – poručio je na kraju našeg razgovora Ernad Smajić direktor DI MALAK JANJ Donji Vakuf.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print