Predstavnici međunarodne zajednice smatraju da je ohrabrujuće što bh. političari razgovaraju o izmjenama Izbornog zakona,ali da ima dosta posla, dok za domaće lidere nije napravljen značajan pomak u pregovorima, rečeno je nakon sastanka predstavnika Venecijanske komisije i lidera bh. stranaka u Sarajevu.
O mogućim izmjenama Izbornog zakona razgovarali su lideri nekoliko bosanskohercegovačkih parlamentarnih stranaka u prisustvu eksperata Venecijanske komisije, Delegacije Evropske unije u BiH i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH.
Vršitelj dužnosti zamjenika pomoćnika državnog sekretara SAD-a Metju Palmer (Matthew Palmer) kazao je da je danas bio dobar sastanak koji je bio usmjeren u pravom duhu političkog približavanja stavova, dodajući da se čini sve kako bi se omogućilo provođenje izbora u oktobru i implementacija izbornih rezultata, te formiranje vlasti koju će BiH odvesti u evropsku budućnost.
Palmer: Vašington veoma zabrinut
Napomenuo je da se razgovarao o veoma složenim pitanjima u smislu političke i tehničke složenosti, ali sada nije želio ulaziti u detalje koje su to konkretne stvari razmatrane u smislu daljnjih koraka.
– Osiguravamo da se ovi razgovori odvijaju u pozitivnoj atmosferi. Svi su saglasni da se postigne dogovor i saglasni su da se provedu reforme koje će omogućiti provedbu izbornih rezultata te da budu formirane vlasti i imaju ovlaštenja koja im pripadaju – pojasnio je.
Dodao je i da je Vašington (Washington) i dalje poprilično zabrinut kada je u pitanju proces izborne reforme u BiH i rizika da bi izbori mogli biti neuspješni odnosno da osnovna zadaća izbora koji trebaju osigurati nove vlasti neće biti ispunjena.
Direktorica pri Evropskoj službi za vanjske poslove (EEAS) za zapadnu Evropu, zapadni Balkan i Tursku Angelina Eihorst (Eichhorst) ponovila je da je ovo dio procesa konsultacija s fokusom na izbore u oktobru te je mišljenja da je sada pravi trenutak da se razmotre realne mogućnosti.
– Želimo vidjeti BiH na njenom evropskom putu, čvrsto etabliranu na tom putu, opredijeljenu za reforme koje je potrebno provesti iako je jako puno posla pred vama. Dobar je trenutak jer je regija zapadnog Balkana prioritet za EU – podvukla je.
Ambasadorica SAD-a u BiH Maureen Cormack kazala je da su imali pozitivnu diskusiju u kojoj su svi iskazali saglasnost da je potrebno krenuti s konkretnijim rješenjima te da se urgentno radi u narednim sedmica i organiziraju sastanci da bi se iznašlo rješenje.
Specijalni predstavnik Evropske unije i šef Delegacije EU u BiH Lars-Gunar Vigemark (Gunnar Wigemark) podvukao je da je ključno provođenje izbornih rezultata i rješenje presude Ustavnog suda po apelaciji Bože Ljubića odnosno ključno je naći rješenje za izbor delegata u Dom naroda Federacije BiH.
“Kako provesti odluku Ustavnog suda u vezi s izborom delegata u Dom naroda? Na to se trebaju fokusirati politički lideri, još uvijek je dosta posla”, rekao je Vigemark, naglasivši kako je bitno nastaviti raditi u narednim danima, jer vremena nema.
Na pitanje novinara da li se samo razgovara o Domu naroda ili i o izboru članova Predsjedništva BiH, Vigemark je kazao da on u ovom trenutku preferira ne ulaziti u detalje sastanka da bi se ipak očuvala povjerljivost ovih razgovora.
Ponovio je da je fokus sada na imenovanju delegata kroz indirektne izbore u Dom naroda Federalnog parlamenta jer je to i najvećim dijelom suština apelacije u predmetu “Ljubić“.
– Poznato je da različite političke stranke imaju različita politička viđenja koja bi sve to pitanja trebala uključiti, ali svi se sada fokusiramo na to da osiguramo provedbu izbornih rezultata – zaključio je šef Delegacije EU u BiH.
Američka ambasadorica u Bosni i Hercegovini Morin Kormak (Maureen Cormack) kazala je da SAD ohrabruju političke lidere da dođu do rješenja, ali da, za koje god se rješenje odluče, to mora biti rješenje Bosne i Hercegovine. Ponovila je stav kako “neće nametati rješenje, jer to mora biti rješenje ove zemlje”.
Domaći političari: Bez pomaka
Kada je riječ o domaćim političarima, zamjenica predsjednika HDZ-a BiH Borjana Krišto izjavila je da danas nije ništa konkretno zaključeno, a da su stavovi stranaka takvi da će se potruditi da rješenja budu u skladu sa ustavom, evropskim konvencijama i odlukom Ustavnog suda BiH o legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda.
Krišto je novinarima rekla da bi i eventualna privremena rješenja morala biti u skladu sa odlukom Ustavnog suda, bez obzira o kojem nivou vlasti je riječ.
“Moramo se pozvati na odlluku Ustavnog suda koja jasno ukazuje na kršenje osnovnih ljudskih prava i ne smijemo dozvoliti da kroz naredne izmjene tako nešto još više bude osnaženo, a mi ćemo se zalagati za funkcionisanje BiH kao pravne države, što danas nije slučaj”, dodala je ona.
Nermin Nikšić (SDP) da se i dalje svi drže svoje pozicije i iznose stavove koji su mnogo puta javno izneseni, što baš ne vodi ka kompromisu, “jer očito se ne popušta”.
Predsjednik SBB-a BiH Fahrudin Radončić ocijenio je da su razgovori bili konstruktivni, da su predstavljali veliki korak naprijed, jer su do sada najbliže rješenju.
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović naglasio je kako je napravljen mali korak naprijed, ka privremenom rješenju za ove izbore , koji će se odnositi na federalni Dom naroda. Dodao je da se očekuje se da će u četvrtak biti jasnije o kakvom rješenju je riječ.
Lideri stranaka razgovarali su više puta u prisustvu Wigemarka i Cormack, ali kako su ti susreti završavani bez dogovora, odlučeno je da se uključe i eksperti Venecijanske komisije.
Istaknuto je da se proces potpomaganja nastavlja te da ostaje spremnost da se pruži pomoć, savjeti i ekspertiza, ali odgovornost za pronalazak rješenja je i dalje na političkim liderima u BiH jer je u ovoj godini BiH pružena šansa da se približi standardima EU, a ne da se udaljava od njih.
izvor:bhrt