Maja Nikolić/BHRT
Bliže se izbori, a u Bosni i Hercegovini ne postoje egzaktni podaci o izlaznosti mladih na izbore. Mladi su izgubili povjerenje u izborne procese, uglavnom traže način da odu iz ove zemlje.
Oni koji kroz nevladin sektor pokušavaju nešto napraviti, obično nailaze na prepreke. Provjerili smo s mladima zašto je to tako?
Lejla Bašić, predsjednica je Vijeća mladih Grada Tuzle. Smatra da se mlade u Bosni i Hercegovini više sputava nego potiče da na izborima naprave promjene.
LEJLA BAŠIĆ, predsjednica Vijeća mladih Grada Tuzle
Dosta mladih smatra da kada bi se svi mladi ujedinili i odlučili za jednu osobu, da bi ta osoba pobjedila. Međutim, ne pronalaze tu osobu. Izgleda nam treba stvarno neka osoba koja će da izađe iz ovog bosanskohercegovačkog mentaliteta, jer mladima stalno govore de sačekaj još malo, mlad si, nemoj sad. A zapravo je sad naše vrijeme.
Mladi koji su okupljeni u jednu od najvećih omladinskih organizacija u BiH, Omladinski resursni centar Tuzla uglavnom će izaći na izbore, jer i kroz omladinski aktivizam sve čine da ovaj prostor učine boljim mjestom za življenje. Slobodan Blagovčanin nam priča da je s druge strane ipak više onih mladih koji će izbore zaobići.
SLOBODAN BLAGOVČANIN, Omladinski resursni centar Tuzla
Ja jako često osuđujem naš nakaradan obrazovni sistem koji nas nije obrazovao za demokratiju, koji nas nije obrazovao za participaciju, ne samo mladih već generalno građanstva. Još je dosta tu stvari, mnogim mladima se zgadila politika. Slobodno smijem da kažem zgadila jer oni ne žele da razgovaraju s vama, čak što više ponose se time što ne izlaze na izbore.
Opširnije u prilogu: