Hoće li i kada sve porodilje u FBiH dobiti 1000 KM?

0
132

Skupština Tuzlanskog kantona danas je jednoglasno usvojila Inicijativu kojom su majke porodilje sa područja ovog kantona, izjednačene sa onima u Kantonu Sarajevu. Tako će majke porodilje sa područja najmnogoljudnijeg kantona ostvariti pravo novčanu naknadu u iznosu od 1000 maraka godinu dana. Međutim, i dalje je otvoreno pitanje kada će Zakon o podršci porodicama s djecom FBiH koji podrazumijeva iste odredbe biti usvojen i zaživjeti u ostalim kantonima. Za sada je mrtvo slovo na papiru.

Tuzlanka Mirha Skakić majka je osmomjesečne bebe. Kada bi, kaže, kao porodilja dobijala naknadu od 1.000 maraka, to bi joj u mnogome olakšalo svakodnevnicu. Izdataka je, kaže, mnogo, posebno imajući u vidu da su cijene svakim danom sve veće i veće.

„Bilo to u vidu bonova, poklon paketa ili direktne finansijske pomoći majci i njenoj porodici to bi označavalo ulaganje u zdravije djetinjstvo i zdraviji socijalni pristup majci i porodici kao stubu jednog društva“, kaže Mirha Skakić, majka osmomjesečne bebe.

Bilo kakvo sistemsko ulaganje u jačanje integriteta jedne majke označava odgovor na socijalno goruća pitanja društva u kojem živimo, dodaje Mirha. Inicijativa kojom će majke porodilje imati pravo na iznos od hiljadu maraka 12 mjeseci ranije je zaživjela u Sarajevskom, a danas i u Tuzlanskom kantonu.

„Naše majke porodilje nisu manje vrijedne od bilo koje majke porodilje na području Bosne i Hercegovine. S tim u vezi mi smo dali inicijativu da naše majke porodilje i koje su u radnom odnosu i koje nisu imaju istovjetnu naknadu kao u Kantonu Sarajevo odnosno 1000 maraka“, smatra Mahir Mešalić, predsjednik DF-a u Skupštini KS.

A dok porodilje u ostalim kantonima čekaju na konkretne poteze nadležnih, njima se, čini se, i ne žuri.  Na posljednjoj sjednici Zastupničkog doma Federalnog parlamenta s dnevnog reda je skinut Zakon o materijalnoj podršci porodica s djecom.

„Odgovor na pitanje zašto ili kad ćemo ujednačiti naknade na nivou svih ostalih kantona je pitanje raspodjele prihoda“, tvrdi Mirsad Zaimović, predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.

„Međutim, 1000 maraka za sve porodilje da li radile ili ne na godišnjem nivou je 240 miliona. Nije problem da to uradimo, ali ćemo otići na trezorske zapise, dug zaduživanja i tako dalje“, rekao je Dževad Adžem, zastupnik DF-a u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.

A skidanje ovog Zakona s dnevnog reda iz SDP-a vide kao priliku da se on popravi u skladu s amandmanima ove stranke.  A oni predviđaju ujednačenu naknadu za sve porodilje od 1.000 maraka.

„Gdje se u ovom periodu može napraviti dobro planiranje budžeta, a to pokazuje i ovaj Budžet jer je 200 miliona skoro nerasporođeno i žele ih prebaciti kantonima i upravo taj novac bi se mogao iskoristiti za finansiranje porodiljskh naknada“, kaže Irfan Čengić, zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.

Odavno je jasno da se trenutnoj diskriminaciji mora stati u kraj. Neophodne su konkretne mjere. Dok do njih ne dođe, statistika nije ohrabrujuća. Natalitet je u padu, BiH danas ima gotovo duplo manje novorođenih u odnosu na broj umrlih.

 

federalna.ba/Dino Durmić