Hoće li BiH uskoro uvesti euro kao sredstvo plaćanja

Šef Delegacije Evropske unije Johan Zatler, izjavio je da bi Bosna i Hercegovina trebala pristupiti jedinstvenom području plaćanja u evrima. Ekonomski stručnjaci ocjenjuju da naša zemlja ne ispunjava sve potrebne kriterijume za prelazak na evro i da ne bi imala značajnije benefite.

 

JOHAN ZATLER. šef Delegacije EU u BiH

„To bi dramatično smanjilo troškove prekograničnih ekonomskih transakcija za pojedince i preduzeća. Planiramo proširiti i takozvane zelene trake na granicama EU kako bi se koristila tehnologija i saradnja između carine i službenika za provođenje zakona da bi se robi omogućio brži i lakši prelaz granica“

Bivšeg guvernera Centralne banke čudi Zatlerova izjava, jer bi, kaže, trebao da zna uslove pod kojima se ulazi u evropsku monetarnu uniju. Prvi je da BiH postane članica EU, pa onda da ispuni četiri kriterijuma.

 

KEMAL KOZARIĆ, bivši guverner Centralne banke BiH

“Mi od 4 kriterijuma imamo dva – fiksni kurs i nisku inflaciju. S druge strane, imamo nezaposlenost preko 10 odsto i tekući račun koji je negativan tako da ne ispunjavamo master kriterijume. Imače unilateralna eurozacija nije dozvoljena, moramo ispuniti te kriterijume da bi razmišljali o evropskoj valuti.“

Građani Bosne i Hercegovine vjeruju u konvertibilnu marku i to pokazuje i rast depozita, kaže profesor Branimir Skoko. Napominje da je Hrvatska početkom prošle godine prešla na evro, što su trgovci iskoristili da dignu ili zaokruže cijene, pa su rast cijena platili građani.

 

BRANIMIR SKOKO, profesor ekonomskog fakulteta u Mostaru

„Ja ne znam koje bi to bili značajniji benefiti. Trenutno smo u procesu uvođenja SEPA platnog prometa i to treba olakšati platni promet, ali nije vezan za evro, to je proces koji je poguran dobivanjem kandidatnog statusa i nije uvjetovan ni vezan uvođenjem evra.“

„Značilo da ne možemo ni ono što radimo danas a to je da 16 milijardi deviznih rezervi koje smo imali krajem 2023 godine investiramo i na to ostvarimo dobit. Vidjeli smo da Centralna banka preko 200 miliona imala lani dobiti i mi bismo tih 200 miliona odrekli jer bismo evre koristili u vlastitom platnom prometu.“

 

MARKO ĐOGO, dekan Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu

Dvadeset članica Evropske unije zamijenilo je nacionalne valute jedinstvenom valutom evrom. Dvadeset godina nakon uvođenja evra sedam zemalja u evro zoni odbilo je pridružiti se monetarnoj uniji, jer žele da zadrže nacionalnu valutu i ekonomsku nezavisnost.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print