Haotično stanje na bh. tržištu: Pritisak na rudnike, ugalj sve traženiji

0
59

Rast cijena peleta, ogrjevnog drveta, pa i plina, uz stalnu neizvjesnost oko njegove isporuke, primorao je veliki broj građana da za zagrijavanje svojih domova tokom zime odaberu ugalj, a potom se daju u potragu za potrebnim količinama. Zima je, sudeći po temperaturama zraka, ove godine stigla ranije, pa je pritisak na rudnike uglja ogroman.

Ogroman pritisak

– Razlog velike potražnje je taj što su nam se kupci koje smo bili izgubili jer su prešli na druge energente zbog krize po pitanju tih energenata sada svi vratili. To je za nas poželjno, ali taj pritisak teško podnosimo. Stvara se negativan ambijent oko nas iako smo za osam mjeseci na tržište široke potrošnje isporučili 20.000 tona više nego prošle godine. Međutim, to je nedovoljno zbog velike potražnje – kaže nam direktor RMU Banovići Elvir Salihović.

Iz rudnika ističu da uglavnom ne vrše direktnu komercijalnu prodaju uglja, već posredstvom drugih firmi i prijevoznika.

– Imamo ogroman pritisak da rudnik ne isporučuje ugalj sindikatima i penzionerima. Mi ne isporučujemo njima, već firmama koje su s njima zaključile ugovor. Te firme su od nas kupile ugalj, mi smo im isporučili dovoljnu količinu. Mi imamo i direktnu prodaju, ali u veoma malom obimu. Imamo uplate i fizičkih lica, ali su redovi čekanja sad skoro tri mjeseca – ističe Salihović.

Veći zahtjevi

Dodaje da su ispoštovani ugovori sa strateškim partnerima, među kojima posebno mjesto ima TE Tuzla. Uprkos većim zahtjevima iz susjedne Srbije, komšijama će biti isporučene količine na nivou prošlogodišnjih, a izvezen je i mrki ugalj niske kalorijske vrijednosti, koji se ne može koristiti u našim pećima, koji se do sada nije ni uspijevao prodati.

Zbog rasta cijena nafte, eksploziva, struje i repromaterijala cijena tone uglja iz Banovića od kraja decembra prošle godine dva puta je korigirana, a trenutno iznosi 210 KM.

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić (SBB) sa saradnicima, jučer je boravio u radnoj posjeti Rudniku mrkog uglja Banovići gdje ga je dočekao direktor Salihović sa članovima Uprave i Nadzornog odbora.

Izvoz u Srbiju

U Rudniku Miljevina kod Foče cijena tone dostigla je 220 KM.

– Značajno je povećana potražnja, ali uspijevamo odgovoriti zahtjevima kupaca. Ove godine dobar dio ide u Srbiju. Kada su cijene u pitanju, one će pratiti troškove struje, goriva i repromaterijala – govori nam Gordan Pavlović, vlasnik RMU Miljevina.