Hamas predstavio plan prekida vatre i razmjene zarobljenika u tri faze

Hamas je predstavio posrednicima iz Katara i Egipta plan u tri faze za prekid vatre u Pojasu Gaze i sporazum o razmjeni zarobljenika, rekao je danas dobro pozicionirani palestinski izvor za Anadolu.

Izvor, koji je želio ostati anoniman, rekao je da se Hamasov prijedlog sastoji od tri faze, od kojih svaka traje šest sedmica.

“Prva faza podrazumijeva povlačenje izraelskih snaga iz različitih gradova, kao i iz ulica Rashid i Salah al-Din kako bi se omogućio povratak raseljenih lica i dostava pomoći”, dodao je izvor.

Izvor je naveo da druga faza uključuje oslobađanje izraelskih žena, djece i starijih zarobljenika koji se drže u Gazi u zamjenu za oslobađanje više od 700 palestinskih zatvorenika iz izraelskih zatvora.

Treća faza bi uključivala oslobađanje izraelskih vojnika koji su zarobljeni u Gazi, a trajni prekid vatre biće objavljen prije nego što počne razmjena vojnika.

Hamas je predložio Izraelu oslobađanje 50 palestinskih zatvorenika, od kojih 30 služi doživotnu kaznu zatvora, u zamjenu za svaku pripadnicu izraelske vojske koju trenutno drži palestinska grupa otpora.

Palestinska grupa Hamas saopštila je kasno u četvrtak da je katarskim i egipatskim posrednicima predstavila sveobuhvatnu viziju o prekidu vatre u Gazi i sporazumu o razmjeni zarobljenika s Izraelom.

Hamas je saopštio da stav grupe uključuje prekid vatre u Gazi, isporuku pomoći, povratak raseljenih Palestinaca njihovim domovima i povlačenje izraelske vojske iz Pojasa Gaze, kao i sporazum o razmjeni zatvorenika s Izraelom.

Ubrzo nakon Hamasove objave, izraelski Kanal 12 objavio je da je Katar predao odgovor grupe Izraelu.

Radio izraelske vojske citirao je izraelskog zvaničnika koji je rekao da se odgovor Hamasa razmatra.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu opisao je Hamasove zahtjeve u najnovijoj ponudi kao nerazumne, navodi se u saopštenju Kancelarije izraelskog premijera.

Izrael vjeruje da se u Gazi nalaze 134 Izraelca.

Za genocid optuženi Izrael započeo je ofanzivu na Pojas Gaze nakon prekograničnog napada Hamasa 7. oktobra prošle godine, a od tada je ubijeno više od 31.490 Palestinaca.

Po tužbi za genocid koju je pokrenula Južnoafrička Republika, Međunarodni sud pravde je 26. januara presudio da se Izrael mora suzdržati od bilo kakvih radnji povezanih s ubijanjem, napadima i uništavanjem stanovnika Pojasa Gaze i poduzeti sve mjere da spriječi genocid.

Napadi se, međutim, nastavljaju nesmanjenim intenzitetom, a isporuka pomoći i dalje je nedovoljna za rješavanje humanitarne katastrofe.

Izvor: BHRT

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print