Telefon ovih dana puni 160 godina. Jedan mali pregled zanimljivih činjenica o ovom aparatu.
Vjerovatno je većini nas poznato od ranije: Kad bi nekog vakta uzeli slušalicu da telefoniramo, majka bi rekla: “Budi kratak(a), nemoj duljiti”, jer je račun za telefon stizao redovno, krajem mjeseca.
Danas je mobilni telefon naš stalni pratilac, a flatrate je postao standard.
Ovde nekoliko činjenica o nečemu što je danas razumljivo samo od sebe, a što je nekada bilo tako revolucionarno.
Fizičar Philip Reis je predstavio prvi uređaj za prenošenje zvuka putem električnih vodova i nazvao ga telefonom. To je obavljeno na predavanju u Fizikalnom društvu u Frankfurtu, 26. oktobra 1861. godine.
Nažalost, Johann Philipp Reis nije doživio procvat tehnologije, koju je sam izmislio: umro je od tuberkuloze sa samo 40 godina, samo dvije godine prije nego što je i Alexander Graham Bell u Americi 1881. predstavio svoj patent “govornog telegrafa”. Nakon toga se ovaj izum širio upravo vrtoglavom brzinom, širom čitave planete.
U to vrijeme, veza sa drugim korisnikom se uspostavljala putem telefonske centrale, gdje su operaterke, najčešće žene, jer se smatralo da su smirenije od muškaraca, priključni kabal u centrali prebacivale sa broja na broj.
Međutim, tome je došao kraj 1889. godine, kada je Almon Brown Strowger izmislio brojčanik na telefonu, i od tada je broj korisnika telefona mogao postati neograničen.
Naravno, u to vrijeme telefon je doživljavan kao čisti luksuz, a do prije dvadesetak godina postojanje mobilnog telefona, slanje i primanje SMS poruka bila je misaona imenica.
Prvi transatlantski telefonski kabal, u dužini 3.600 kilometara, položen je. 1956. godine Spajao je mjesta Oban u Škotskoj i Clarenville na Neufundlandu u Kanadi.
Krajem sedamdesetih godina, tastatura je postepeno zamijenila okretni brojčanik na telefonu.
U svim zemljama na svijet pošta je bila “nosilac civilnog telekomunikacijskog suvereniteta”. To je trajalo do kraja 1997. godine? Od tada su se počele razvijati samostalne telefonske mreže.
Prvi mobilni telefon je predstavljen 1973. godine, a trebalo je još dobrih deset godina da se prvi mobilni telefon iz serijske proizvodnje probije na tržište. Cijena je bila astronomska, cijelih 4.000 dolara.
Mobitel Motorola džepnog izdanja pojavljuje se 1989. godine, i od tada je sve krenulo vrtoglavo. Prvi preklopni mobitel predstavljen je 1996. godine, sa vibriranjem, kalendarom, satom i sličnim pomagalima. Nakon toga, dolazi vrijeme Nokia mobitela, sa svim i svačim, od kamere do slušanja muzike.
Teško je zamisliti da to nije bilo tako davno, ali tek 2007. godine predstavljen je prvi smartfon, pametni telefon, naš današnji svakodnevni pratilac, koje posjeduju svi, od 7 do 77 godina.
Sve ostalo je novija istorija.
Od zanimljivijih stvari u vezi telefona vrijedi zabilježiti da je poznati svjetski umjetnik Salvador Dali 1936. godine napravio jednu umjetničku instalaciju, u kojoj je telefonsku slušalicu zamijenio jastogom.
Telefon imao i glavnu ulogu u filmskoj komediji “Pilow Talk”, #Šaputanja na jastuku” sa Rock Hudsonom i Doris Day, snimljen 1959. godine. U filmu strogi dizajner interijera i kompozitor, koji vodi život plejboja, dijeli telefonski priključak sa jednom djevojkom, iako se ne poznaju. Nakon mnogih iskušenja i nevolja, njih dvoje postaju par.
izvor: express / NovaSloboda.ba