Građanska koalicija za odgovorno iskorištavanje naftnih resursa u BiH pozdravlja odluku naftne kompanije Shell da neproduži period važenja Memoranduma o razumijevanju sa Vladom FBiH, te prekine saradnju sa Vladom FBiH na planovima za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa na području FBiH.
Vlada FBiH se na ovu temu još uvijek nijezvanično oglasila, iako je dopis kompanije Shell datiran na 22. septembar. Smatramo da to još jednom pokazujeneodgovornost predstavnika vlasti prema građanima ove zemlje, obzirom da je Vlada FBiH ovaj projekat proglasilajavnim interesom.
Anes Podić: “Ovo je veoma važna vijest za građane čitave Bosne i Hercegovine, a posebno u Federaciji BiH, jeristraživanje i eksploatacija nafte nosi sa sobom brojne rizike po okoliš, a pogotovo po zdravlje lokalnog stanovništva.Naftne kompanije, uključujući i Shell, imaju dugu istoriju veoma lošeg odnosa prema zemljama u kojima provodeaktivnosti, a pogotovo u zemljama u kojima institucije koje bi trebale da štite okoliš i prava građana, ne žele ili nemajumehanizme da to rade, kao što je slučaj kod nas.”
Treba naglasiti i problem neefikasnosti institucija u usvajanju i provođenju zakonodavstva koje bi trebalo spriječitimoguća zagađenja okoliša i omogućilo adekvatnu zaštitu prava i interesa svih građana, a posebno u lokalnimzajednicama u kojima kompanije provode rizične aktivnosti. Iz tog razloga svaka dozvola investitorima predstavlja iozbiljnu prijetnju po sigurnost građana i okoliša.
Smatramo da je ovaj projekat od samog početka bio nedovoljno transparentan, te da je Vlada FBiH iz diskusije o ovomprojektu neopravdano isključila predstavnike civilnog društva, lokalnih zajednica i drugih relevantnih društvenih aktera.
Posebno je sporno isključivanje lokalnih zajednica, obzirom da bi lokalne zajednice trpile najveću štetu, prije svega jer postojala realna šansa za zagađenje zemljišta i podzemnih voda, uništavanje lokalnih puteva, te primoravanjevlasnika zemljišta na prodaju pod nepovoljnim uslovima. Ne treba zaboraviti da je Shell kompanija koja je lobiranjemuspjela da utiče na važne odluke Evropske komisije u Briselu (3), te bi vjerovatno doprinijeli i povećanoj korupciji uinstitucijama vlasti u BiH.
Miodrag Dakić: “Koalicija će nastaviti pratiti epilog ovog slučaja, ali ćemo fokus aktivnosti prebaciti na RS, gdjekompanija Jadran-naftagas već ima jednu istražnu bušotinu u mjestu Obudovac u opštini Šamac. Tamo je takođe lokalnazajednica potpuno isključena iz donošenja odluka koje se provode u njhovom dvorištu. U aprilu ove godine je period zaistraživanje produžen za četiri godine, bez obrazloženja o razlozima. Istovremeno, kompanija Jadran-naftagas sprečava
objavljivanje dokumenata o ovom projektu. Koalicija će nastaviti tražiti objavljivanje relevantnih dokumenata, tepropisivanje mjera za zaštitu životne sredine i lokalnog stanovništva, obzirom da nadležno ministarstvo do sada nijeništa uradilo na tom planu.”
U godini kada je pažnja svjetske javnosti usmjerena na predstojeću UN konferenciju o klimatskim promjenama uParizu, pozivamo sve nivoe vlasti u BiH da se pitanju klimatskih promjena ozbiljnije posvete. Klimatske promjene nisu nešto što će biti problem u budućnosti, već je problem koji je veoma prisutan i primjetan u BiH u proteklih nekoliko
godina, u kojima su se smjenjivale ekstremno sušne i kišne godine. Vlasti moraju da izrade i provode planove zasmanjenje emisija gasova staklene bašte, te da preduzmu hitne mjere da se posljedice klimatskih promjena ublaže što je više moguće