Gračanica / Salih Muftić: Kako smo stvorili najuspješniji rudnik u FBiH

0
93

Dok iz rudnika U Brezi i Zenici, nažalost, sve češće dolaze tragične vijesti, dok se govori o viškovima radne snage, a hiljade rudara je zabrinuto za egzistenciju svojih porodica, priča o Rudniku uglja Gračanica kod Gornjeg Vakufa-Uskoplja, koji posluje u okviru Koncerna JP Elektroprivreda BiH d.d., govori da priča o bosanskohercegovačkim rudnicima može biti i mnogo ljepša ukoliko se kombiniraju znanje, rad, iskustvo i požrtvovanost na putu prosperiteta jednog kolektiva, ali i zajednice.

O tome svjedoče i brojke, samo kroz donacije i sponzorske ugovore lokalna zajednica je od Rudnika Gračanica dobila milion maraka.

Razgovarao: Faruk Vele

O svemu tome za Radiosarajevo.ba govori Salih Mufić, direktor Rudnika Gračanica, u kojem je, primjerice, neto plata radnika, rudara, 1.600 KM, a državni kapital, za razliku od tolikih firmi, raste iz godine u godinu.

Nisu zato izostala ni društvena priznanja. Muftić je proglašen za najmenadžera, a Rudnik Gračanica za najkompaniju 2015. i 2019. godine od Direkcije za izbor najmenadžera i najkompanije Jugoistočne i Srednje Europe.

Rudarski život dostojan čovjeka

Radiosarajevo.ba: Kako ste poslovali u protekloj godini? Jesu li izvršeni planovi i kakav je finansijski rezultat?

Muftić: I pored činjenice da je pandemija koronavirusa otežala poslovanje, Uprava RU Gračanica i blizu 180 uposlenih, ovu su tešku situaciju shvatili kao izazov, te smo našim maksimalnim angažmanom uspjeli i u prošloj poslovnoj godini nastaviti kontinuitet uspješnog poslovanja.

Otkrivka je planirana 382.500 tona, a ostvareno 594.25.,46 tona, dakle, prebacili smo proizvodnju 155,36 posto. Što se tiče uglja, planirano je 255.000,00 tona, a ostvareno 285.394 tona, dakle, prebacili 111,92 posto. Realizirano – planirano 255.000, a ostvareno 272.719,45 tona, što znači da smo prebacili 106 posto.
Rudnik uglja Gračanica je i ovu godinu završio s višemilionskom dobiti!

Radiosarajevo.ba: Je li Rudnik uglja Gračanica još uvijek najbolji rudnik u BiH, kako su rudnik na čijem ste čelu nerijetko opisivali bh. mediji?
Muftić: Naravno, jer to pokazuju svi proizvodni i finasijski parametri. Naime, RU Gračanica koji je u proteklih deset godina pod mojim rukovodstvom, u prosjeku je sa 200 radnika proizvodio oko 300.000 tona lignita godišnje, i predstavlja najproduktivniji rudnik među svim rudnicima uglja u Federaciji BiH (1.500t/radnik u 2020.). Zahvaljujući tome, ovaj Rudnik u kontinuitetu posluje pozitivno i ostvaruje neto dobit, a ona u posljednjih deset godina u prosjeku iznosi dva do tri miliona KM godišnje.

Radiosarajevo.ba: Već deset godina ste na čelu ovog kolektiva, šta je ključni uspjeh Rudnika Gračanica?

Muftić: Kada sam došao na čelo Rudnika Gračanica, insistirao sam na efikasnijoj organizaciji rada, kvalitetnom planiranju, usvajanju pozitivnih praksi, uspješnih preduzeća i implementaciji u našem rudniku i jačanju socijalne zaštite svih zaposlenih, između ostalog, predstavlja ključ uspjeha.

Domaćinski odnos svih nas u Rudniku Gračanica u pristupu prema državnom kapitalu je polučio fantastične rezultate pa vrijednost državnog kapitala koja je 2011. bila 33.000.000,00 KM danas iznosi 56.000.000,00 KM, što je približno udvostručena vrijednost državnog kapitala, na šta sam posebno ponosan.

Na računu imamo akumuliranih Rudnika Gračanica više desetina miliona maraka, koji će nam omogućiti da vlastitim finansijskim sredstvima otvorimo novi površinski kop, lakše premostimo prestrukturiranje Rudnika Gračanica i planiramo razvijanje nekih novih proizvodnih projekata (kamenolomi, asfaltna baza, solarne elektrane, itd).

Radiosarajevo.ba: Položaj rudara u FBiH je sve teži. Kakvi su uvjeti rada za radnike Rudnika Gračanica?

Rudnik Gračanica - undefined
Foto: Bug.ba: Rudnik Gračanica

Muftić: Jedna od ključnih zadaća stručnog tima na čijem sam čelu je stalni napredak na polju sigurnosti i zaštite zdravlja radnika.

Biparitetna struktura organizacije rada u Rudniku daje jednak glas zaposlenima i rukovodstvu kao socijalnim partnerima u oblikovanju politika i programa za siguran rad i zdravih radnih uslova. Eksploatacija mineralnih sirovina predstavlja specifičnu oblast privredne djelatnosti, koja se po tehnološkom procesu proizvodnje i organizaciji rada, a naročito u pogledu potencijalnih opasnosti po život zaposlenih radnika i imovine društva, bitno razlikuje od ostalih industrijskih djelatnosti
U ostvarivanju ciljeva zaštite na radu u rudniku, uzimaju se u obzir naučne metode i savremena dostignuća, organizovan je proces rada na način kojim se obezbjeđuje sigurnost na radu, odnosno stvoreni su uslovi za siguran rad, te poduzimaju se sve raspoložive mjere zaštite na radu koje obezbjeđuju fizički integritet, zdravlje i ličnu sigurnost radnika, uz pridržavanje propisanih mjera i normativa zaštite na radu kao i sigurnu zaštitu od opasnih i štetnih uticaja na njihovu zdravstvenu i radnu sposobnost.

Radiosarajevo.ba: Kako generalno vidite položaj rudara u FBIH?

Muftić: U toku je proces prestrukturiranja svih rudnika u Koncernu, a sve u skladu s odlukama i smjernicama vladajućeg društva JP Eelektroprirveda BiH i Vlade Federacije.

Prema prezentaciji upravnih struktura vladajućeg društva, naredni period u svim rudnicima je od presudnog značaja u smislu dovođenja rudnika na nivo samoodrživog rasta i razvoja.

Pred rudnicima je veliki izazov u smislu zadržavanja broja zaposlenih, modernizacija opreme i mašina, humanizacija rada i dr. Očekujem da će ne samo položaj sedam Rudnika unutar Koncerna, nego i njihovih rudara biti znatno bolji.

Radiosarajevo.ba: Kakvi su planovi za 2021. godinu?
Muftić: Rudnik uglja Gračanica u 2021. godini planira proizvesti 255.000 tona uglja i 255.000 otkrivke. Plasman uglja prema kupcima (JP EP BiH, Natron-Hayat Maglaj i drugi) bit će u količini od 255.000 tona. U ovoj godini planirana su značajnija sredstva za nabavku opreme i mehanizacije. Obzirom da su ove količine umanjene u odnosu na prethodni period isti će se moći realizovati.
Inače, realizacija planiranih kapaciteta na otkrivci i uglju u najvećoj mjeri zavisi od tehničke spremnosti strojeva i opreme instalisane na površinskom kopu. Zbog te činjenice Rudnik raspolaže modernom opremom i u kontinuitetu vodi računa o održavanju postojeće i nabavci nove opreme i strojeva.

Radiosarajevo.ba: Evo, prošli ste deceniju, kako vidite Rudnik uglja Gračanica u narednih 10 godina?

Muftić: Rudnik uglja Gračanica na lokalitetu P.K. Dimnjače ima zaliha uglja za period eksploatacije u narednih pet godina, a u budućnosti planira otvoriti novi kop na lokalitetu Kotezi u općini Bugojno na kojem su izvršena detaljna geološka istraživanja u periodu od 2016. do 2018. gododine, te dokazane i potvrđene rezerve od 96.106.012,34 tona.

Rezerve A kategorije su 35.033.151,82 tona. Mi se nadamo da ćemo uz pomoć vladajućeg društva JP EPBiH i Vlade Federacije u narednom periodu krenuti u aktivnosti oko dobijanja saglasnosti za otvaranje P.K. Kotezi.

U tehničko-tehnološkom i ekonomskom smislu smatramo da su se stvorene dugoročne predispozicije za otvaranje novog proizvodnog kapaciteta. Smanjen rad na skidanju otkrivke u budućem periodu na PK Dimnjače stvorit će se višak ljudskih i tehničkih resursa, zbog čega je iste preorijentisati na druge proizvodne procese. S obzirom na to da će PK Dimnjače nastaviti sa rentabilnim poslovanjem, vrijeme i ostale resurse potrebno je staviti u funkciju otvaranja novog proizvodnog pogona, na čemu će Rudnik intenzivno raditi u narednom periodu.

Otvaranje novog kopa

Radiosarajevo.ba: A šta je s projektom rudnika mrkog uglja u općini Bugojno odnosno na lokalitetu Kotezi i šta bi taj projekt trebao donijeti? Je li postoji tu neki problem?

Muftić: Na osnovu smjernica Vlade FBiH i zaključkom i odlukom Vladajućeg društva Rudnik je u proteklih pet godina podizao niz poslova u smislu inženjerskog-geoloških istraživanja i izrade projektno-tehničke dokumentacije.

Tokom naredne dvije godine, u koordinaciji sa Vladom FBiH i vladajućim društvom planirano završetak svih aktivnosti na izvođenju svih potrebni rješenja i saglasnost i odobrenja kao i izrada preostale projektno-tehničke dokumentacije, što će omogućiti početak eksploatacije na PK “Kotezi”.

Rudnik uglja “Gračanica” će u skladu sa programom prestrukturiranja vršiti zapošljavanje u zavisnosti o iskazanim potrebama u procesu proizvodnje.

Radiosarajevo.ba: Kao što ste spomenuli, ove godine očekuje nas prestrukturiranje sedam rudnika u Federaciji BiH, kako dočekujete navedeni proces?

Muftić: Prestruktuiranje rudnika se odvija u sklopu aktivnosti koju sprovodi vladajuće društvo uz pomoć Vlade FBiH. Mi smo preuzeli sve obaveze oko prestruktuiranja. Rudnik uglja Gračanica iz ovoga Plana prestrukturiranja. Rudnik nema izražen višak radnika u skladu sa novom organizacijom i sistematizacijom, kao ni sa ostalim dijelovima ovoga plana. U narednom periodu očekujemo da ćemo sve obaveze iz plana presturkturianja na zadovoljstvo prije svega uposlenih u rudniku.

Salih Mufić - undefined
Privatni album : Salih Mufić

Vodili računa o ekologiji

Radiosarajevo.ba: Pitanje ekologije je sve aktuelnije i u rudarstvu, Koliko se vodi računa ekološkom aspektu u smislu rekultivacije tla.

Muftić: Mjere definisane važećim Projektima i operativnim planovima u cilju sprječavanja, odnosno ublažavanja negativnih uticaja rada rudnika na okoliš, odnosno za sprječavanje i minimiziranje negativnih posljedica s ciljem zaštite ambijentalnog i propisanog kvaliteta okoliša, planski se vrši tehnička i biljna rekultivacija.

Potvrda navedenog je površina zemljišta od 65 hektara potpuno rekultivisana i spremna da se uključi u društveno korisnu namjenu.


Radiosarajevo.ba