15 C
Donji Vakuf
Petak, Mart 29, 2024
Naslovnica Vijesti SBK Gornji Vakuf/Uskoplje: U petak promocija knjige ”Svjedoci zla” Akifa Agića i Faruka...

Gornji Vakuf/Uskoplje: U petak promocija knjige ”Svjedoci zla” Akifa Agića i Faruka Vele

0
163

Poslije veoma uspješne promocije u Mostaru, predstavljanje knjige „Svjedoci zla“ autora Akifa Agića i Faruka Vele bit će održana u petak, 2. novembra s početkom u 18 sati u Centru za obrazovanje i kulturu Gornji Vakuf-Uskoplje.

O knjizi čiji podnaslov je „agresija Hrvatske na BiH“ govorit će ugledni bh. intelektualci, te autori ovog djela za koje inače vlada veliki interes u bosanskohercegovačkoj javnosti.

Serijal promocija knjige „Svjedoci zla“ započeo je uoči 25. godišnjice rušenja Starog mosta, a nastavit će se, opet simbolično, u Gornjem Vakufu-Uskoplju iz kojeg je, prema pravosnažnoj presudu Haškog tribunala, započeo „udruženi zločinački poduhvat“ (UZP). Taj gradić je, kako navode autori, jasan primjer i dokaz umiješanosti Hrvatske u agresiju na BiH.

Inače, nova promocija posvećena je prvoj godišnjici presude u slučaju „Jadranko Prlić i ostali“.

Autori su pozvali sve građane Gornjeg Vakufa-Uskoplja, Bugojna, Donjeg Vakufa, Novog Travnika i okolnih gradova da se u što većem broju odazovu promociji, koja je, kao i knjiga, dio nastojanja da se osvijetli jedan važan dio bosanskohercegovačke, ali i bliže prošlosti tog grada.

“Gornji Vakuf je kao ‘kost u grlu’ zločinačkoj politici Franje Tuđmana iz razloga što se nalazi na putnoj komunikaciji koja spaja Hercegovinu sa srednjom Bosnom, a koji su zacrtani ciljevi tzv. Herceg-Bosne. Stoga je Gornji Vakuf bio konstantna meta vojnih napada hrvatske regularne vojske jer bi njegovim zauzimanjem ostvarili zacrtani cilj i zločinačka Herceg-Bosna sa Hrvatskom činila bi kompaktnu cjelinu”, kazao je uoči promocije za Al Jazeeru Balkans Akif Agić.

I pored angažovanosti vojnih snaga Republike Hrvatske, Gornji Vakuf ostao je teritorija izvan HRHB-a, pojašnjava Agić, čime je zapravo i “slomljena agresija Republike Hrvatske na Republiku Bosnu i Hercegovinu”.

Faruk Vele, je naglasio da je hrvatski predsjednik Franjo Tuđman dobro razumio da je “zauzimanje” Gornjeg Vakufa neophodno kako bi se stvorio “kontinuitet teritorija HZHB-a”.

“Ne samo da bi Tuđman preko Gornjeg Vakufa spojio Hercegovinu sa Novim Travnikom, Vitezom, Busovačom i Kiseljakom nego bi strateški osigurao kontinuitet teritorija tzv. Herceg-Bosne. Također, Bugojno bi, stiješnjeno u obruč između snaga Vojske RS u obližnjem Donjem Vakufu i Kupresu, s jedne strane, te Hrvatske vojske i HVO-a, koji nadiru iz Prozora, Gornjeg Vakufa i dalje iz Hercegovine, s druge strane, bilo dovedeno u bezizlaznu situaciju. Takva enklava bi se teško mogla održati i tu dolazimo do one Tuđmanove o ‘Hrvatskoj do Bugojna'”, istakao je Vele.

O tome da je Republika Hrvatska direktno učestvovala u ratu u Bosni i Hercegovini tokom 1992. i 1993. postoji mnogo dokaza, kaže Vele, a priroda tog djelovanja najočitije se ispoljila na području Gornjeg Vakufa.

Sve činjenice i dokaze koji jasno govore o umiješanosti Republike Hrvatske u sukobe na području Bosne i Hercegovine autori su objavili u svojoj knjizi.

Sve aktivnosti, kaže Vele, predvodio je lično hrvatski predsjednik Franjo Tuđman.

„Uprkos ogromnoj sili, Tuđman je na koncu, 23. novembra 1993. godine priznao prvim saradnicima: „Gospodine ministre i gospodine generale, mi smo tu sa Gornjim Vakufom doživjeli i politički i vojni neuspjeh…. Na taj način smo se politički i vojno kompromitirali i dali smo, potvrdili smo na taj način, te prosudbe da vojnički nismo dorasli čak ni Muslimanima na tom području. To je jedan fijasko!“. To, smatram, ponjaviše o činjenici da je agresija Hrvatske na BiH slomljena upravo u Gornjem Vakufu“, rekao je Vele.

Inače, sadržaj knjige tretira teme od početka rata u BiH do ove godine. U knjizi na vrlo vješt način se referiraju na krucijalna priznanja o agresiji i zločinima tadašnjih vlasti u Zagrebu kao i na niz dokumenata samoproglašene Herceg-Bosne.

Na koncu, po prvi put u nekom djelu, publikovana je i pravosnažna presuda u slučaju „Prlić i ostali“.

Također, u knjizi su po prvi put objavljeni spiskovi logoraša koji su prošli konclogore tzv. Herceg-Bosne, a koje su sačinjavali pripadnici HVO-a, odnosno SIS-a.

„Knjigu sam pročitao, poštena je i iskrena“, zapisao je, uz ostalo, fra Ivo Marković, profesor na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu.

Ef. Smajkić napisao je istakao je da je „riječ o vrijednoj i autentičnoj građi“, o „zloćudnoj agresiji prema Republici BiH utemeljenoj na zločinačkoj paradržavnoj tvorevini Herceg-Bosni“.

Uz ratni intervju sa legendarnim komandantom, rahmetli Arifom Pašalićem, te podsjećanje na ranije razgovore sa pokojnim fra Lukom Markešićem i dr. Ivom Bancem, u knjizi govore bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, advokat Ante Nobilo, glavni haški tužilac Serge Brammertz, fra Ivo Marković, historičar Tvrtko Jakovina, komunikolog i autor knjige „HVO u Sarajevu“ dr. Marijo Pejić, ugledni hrvatski novinar Boris Pavelić, Ivica Jeger, vojnik HV-a koji je ratovao u Gornjem Vakufu i mnogi drugi.

izvor:bug.ba