Srednjobosanski kanton nije učinio ništa kako bi se krenulo ka ukidanju takozvanih “dvije škole pod jednim krovom” mada je prošlo duže od godinu otkako je Ustavni sud Bosne i Hercegovine utvrdio diskriminaciju djece u školama koje su organizirane po ovom principu.
Ahmet Salčin, pomoćnik direktora za pravna pitanja Udruženja “Vaša prava BiH”, koje se i obratilo Ustavnom sudu BiH, kazao je da se na terenu ništa nije uradilo.
– Bježe od ovog problema. Niko se ne oglašava ili izbjegavaju – dodao je Salčin.
Ministar obrazovanja SBK Bojan Dumić nije nam odgovorio na pozive i poruku, ali su nam upućeni u Vladi SBK kazali da se ništa nije uradilo po pitanju provedbe odluke Ustavnog suda BiH i da se ni ne razmišlja o ukidanju dvije škole pod jednim krovom.
Važno je napomenuti da, prema presudi Ustavnog suda BiH, Ministarstvo obrazovanja SBK nije dokazalo da ne postoji razdvajanje djece u školama na području ovog kantona niti su dokazali da za to postoji objektivno i razumno opravdanje.
Dvije škole pod jednim krovom predstavljaju segregaciju. Radi se o školama u kojim su učenici, osim što rade po različitim nastavnim planovima i programima (hrvatskom i bosanskom), i fizički odvojeni po nacionalnoj pripadnosti, u školu ulaze na odvojene ulaze… Dvije škole pod jednim krovom i dalje postoje u Srednjobosanskom kantonu, čijeg je tadašnjeg ministra obrazovanja Nikolu Lovrinovića (HDZBiH) smijenio OHR 2005. godine zbog opstrukcija u provedbi odluke o ujedinjenju školstva, a postoje još i u Hercegovačko-neretvanskom kantonu.
Salčin je istakao da ga više brine upravo Hercegovačko-neretvanski kanton s obzirom na to da je i ovdje utvrđeno postojanje diskriminacije i to nekoliko godina prije nego što je to učinjeno za Srednjobosanski kanton.
– Ovdje se radi o neizvršavanju sudskih presuda, ali nema kažnjavanja. To će biti i u SBK – dodao je Salčin.
Udruženje “Vaša prava BiH” se 13 godina bori za ukidanje segregacije u dva kantona.
Prema Izvještaju OSCE-a s kraja 2018. godine, u Bosni i Hercegovini je slučaj “dvije škole pod istim krovom” u poslijeratnom periodu zabilježen u 56 škola.
Izvor: Faktor