Enormno zagađenje zraka opasno po zdravlje

Zrak u Sarajevu i dalje je opasan po zdravlje- indeks zagađenja , prema mjerenjima Air Now State Departmenta, iznosi   383.  “Situacija  u Sarajevu je opasna i ugroženo je cijelo stanovništvo “, poručio je Anes Podić, iz “Eko akcije”,  gostujući  u “Jutru za sve” BHT1.

Tako je na mjernom mjestu kod Ambasade BiH izmjereno zagađenje od 383 jedinice, na Bjelavama -55, Ilidži-301, te Otoci – 275. Tako se zrak kod Ambasade SAD u BiH opasan, na Bjelavama umjereno zagađen, na Ilidži- opasan , te na Otoci- vrlo nezdrav.

Pulmolog Teufik Hadžiosmanović kaže, gostujući u Dnevniku 1 BHT1,  kako su  otrovne čeastice  apsolutno štetne po zdravlje građana.

“Svojim hemijskim i fizičkim dejstvom te čestice koče odbrambeni sitem respiratornog trakta, koji zadržava otrvone materije. Spajanjem vode i sumpordioksida stvara se kiselina koja može štetno da djeluje”, kaže Hadžiosmanović.

Naglašava kako se kao posljedice može javiti bronhitis, te upala pluća.

Evo šta preporučuje:

“Upotreba jednokratnih maski može pomoći za neke čestice koje su krupnijeg promjera. Za aerosole koj nastaju u zraku, vrlo je teško zaštititi se, ali preporučujemo  upotrebu šalova preko usta, a hroničarima da izbjegavaju da izlaze vani kada je koncentracija štetinih gasova u pitanju. U dane vikenda svima preporučujemo odlazak na  okolne planine”, kaže pulmolog Teufik Hadžiosmanović.

Otkazani letovi iz Sarajeva za Zagreb i Beč

Jutrošnji letovi aviokompanija Croatia Airlines i Austrian Airlines za Zagreb i Beč sa Međunarodnog aerodroma Sarajevo, otkazani su, potvrdila je glasnogovornica Međunarodnog aerodroma Sarajevo Sanja Bagarić.

Također, sinoćnji letovi ovih aviokompanija iz Zagreba i Beča otkazani su zbog guste magle.

Bagarić kaže da je većina letova planirana za popodne, kada su najavljene povoljnije vremenske prilike, odnosno razilaženje magle, te se očekuje da većina današnjih letova ipak bude realizirana prema utvrđenom redu letenja. Za sada nisu najavljena kašnjena ili otkazivanja letova.

Mi smo jednostavno neuređeni

Dodaje i kako je u ostatku BiH također je loša situacija-Zenica je zagađena tokom cijele godine jer se tamošnjoj Željezari gleda kroz prste,Lukavac ima niz prljavih industrija kojima se godinama također  gledalo kroz prste, a slična je situacija sa termoelektranama.

 

“Istovremeno se novac koji imamo troši na autoputeve, i koliko god atraktivno bilo voziti se autoputevima,  tim novcem mogli bi se svi naši okolišni problemi riješiti. Mogu se riješiti i sada. Neke od ovih stvari ne zahtijevaju dramatična, skupa ulaganja. Mi smo jednostavno neuređeni”, kaže Podić.

Dodaje kako Sarajevo ima 150 000 vozila , od kojih su dvije trećine su veliki zagađivači, koji troše prljavi dizel. Potom, niz kućnih ložišta na čvrsta goriva lože ugalj u lošim pećima. Dodaje da su zagađivači i mali i srednji dimnjaci, ćevabdžinice, buregdžinice.  Također, kaže kako Sarajevo jedniostavno nema javnog prijevoza, koji je osnovno rješenje u gradovima. Ali, i to bi se moglo riješiti kupovinom autobusa na gas, taksi vozila, od kojih svi kotiste dizel-gorivo također su zagađivači…

Pomjeranje školskog raspusta

Jedna od mjera koju Podić predlaže,ukoliko,  kako kaže, niste u stanju da se evakuišete iz zagađenih gradova jeste  i pomjeranje školskog raspusta, jer je decembar  redovno kritičan u Sarajevu.

“Građani treba da se što manje kreću. Oni koji su poslom prinuđeni da se kreću, moraju imati odgovarajuće zaštitne maske. Na žalost, naš Zakon o zaštiti na radu je predratni”, kaže Podić.

Dodaje i kako u Republici Srpskoj uopće nemamo podataka o zagađenju:

“Građani RS pojma nemaju o stepenu zagađenja. Kad je bila havarija u Bosanskom Brodu, sa požarom i gomilom polutanata, jedini mjerni podaci su bili iz Slavonskog Broda”, kaže Podić.

Poručuje i da rješenje nije selidba, nego da rade posao oni koji su izvanredno plaćeni za to.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print