Donji Vakuf: Dr. Zlatko Tomljanović održao stručno predavanje za pčelare

0
471

 

Na poziv Udruženja pčelara “Polen” Donji Vakuf danas je veoma korisno i poučno predavanje održao  Zlatko Tomljanović, dr.med.vet., voditelj odjela za savjetovanje u pčelarstvu pri Ministarstvu poljoprivrede Republike Hrvatske. Uticaj klimatskih promjena na pčelarstvo, pčelinje bolesti, zimovanje pčela brdsko-planinskih područja, uticaj zaliha hrane na rani proljetni razvoj, pripreme pčelinjih za nastupajuće livadsko – šumske paše bile su neke od tema koje je svojim predavanjem obuhvatio dr. Tomljanović .

Pčelinja društva širom zapadnog Balkana posljednjih dvije – tri godine na  žestokim su udarima zbog nestabilnog vremena, primijećeni su veliki gubici zajednica, a nedostaci voćne i paše bagrema dodatno usložnjavaju situaciju.

Savremena poljoprivreda oslanja se na četiri temelja koja su bitna za njezin opstanak. To su navodnjavanje, umjetna gnojiva, primjena pesticida i oprašivanje. I tu dolazimo do tačke sukoba gdje konvencionalni poljoprivrednici moraju koristiti pesticide, a pčelari drže svoje košnice u neposrednoj blizini.”

“Jedino iskren dogovor, odnosno razgovor između poljoprivrednika i pčelara te pridržavanje poljoprivrednika koji zaštićuju svoje usjeve ili trajne nasade da rade po postojećim smjernicama i time ne štete pčelama, kao i pravilno obavještavanje pčelara putem sredstava javnog informiranja o provedbi, primjerice, zaprašivanja protiv komaraca može smanjiti trovanje pčelinjih zajednica”, objašnjava dr. Tomljanović.

Tomljanović ukazuje da se varooza, odnosno problemi s nametnikom varoom moraju kontrolirati i suzbijati pravilno i pravovremeno.

“Nema sumnje da je varoa jedan od najvećih neprijatelja u pčelarstvu i da iznenađuje pčelare. Posljedice nepravilnog i nepravovremenog tretiranja zajednica mogu biti potpuni gubitak pčelinjih zajednica ili slabo biološko-uzgojno stanje, pa takva zajednica, iako se izvukla, treba dosta vremena da se povrati. Varoe ima i ove godine, kao i prijašnjih godina, kao što će je biti i u sljedećim godinama”, ističe on.

Bilo je ovo drugo po redu predavanja koje je organiziralo Udruženje “Polen” u okviru projekta ”Pčele i životna sredina” a  koje je podržalo Ministarstvo privrede Srednjobosanskog kantona.