Doni Vakuf: Održano “Poetsko veče posvećeno bh. književnicima”

0
279

 

Tokom cijelog mjeseca oktobra, Mjeseca knjige, Gradska  biblioteka  Donji Vakuf  bila je otvorena za djecu. Razgovaralo se o knjizi, čitanju, djeca  su sa puno mašte učestvovala u razgovorima o važnosti knjige i čitanja.

Nastojanje bibliotekarke Gradske biblioteke Donji Vakuf , Šahze Karahodžić bilo je usmjereno upravo na mlađe generacije kako bi se govorilo o knjizi, potaklo i ukazalo na  važnost čitanja, vrijednost knjige i njezine uloge u izgradnji identiteta i ličnosti. Na samom izmaku Mjeseca knjige večeras je u zgradi Doma kulture, JU Centar za kulturu, informisanje i sport Donji Vakuf  održano književno veče  posvećeno bosanskohercegovačkoj književnosti. Bila je to prilika da se prisjetimo istaknutih bosanskohercegovačkih književnika , uz čitanje poezije i odlomaka iz njihovih djela.

Tako su se večeras posjetioci književne večeri podsjetili  na književno stvaralaštvo Benedikta Kuripešića, Derviš-paše Bajezidagić,   Ilahmije, Mehmmed-bega Kapetanović Ljubušak, Edhema Mulabdića, Safvet-bega Bašagića, Muse Ćazima Ćatića, Ahmeda Muradbegovića, : Hamze Humo,  Hasana Kikića, Zije Dizdarevića,  Skendera Kulenovića,  Izeta  Sarajlića, Meše Selimovića, Ive Andrića, Mehmedalije Maka Dizdara Derviša  Sušića, Nedžada Ibrišimovića i Abdulaha Sidrana.

Najstariji preživjeli pisani primjeri književnosti u Bosni i Hercegovini potječu iz perioda između XII – XV stoljeća.

Narodna lirika u BiH uglavnom se razvijala u gradovima i kasabama, primila je mnogo orijentalnih osobina, naročito u jeziku i melodiji. Posebno mjesto u žanru lirske pjesme Bosne i Hercegovine zauzima sevdalinka koja je nastala pod utjecajem orijentalne kulture, koja je u Bosnu došla nakon osvajanja Osmanskog Carstva.

Kao književni oblik i način izražavanja narodna pripovijetka je otvorenija i slobodnija književna vrsta.

U Bosni se tokom 15 vijeka počela razvijati i Alhamijado književnost pisana na bosanskom jeziku pri čemu je korištena arapska abeceda

Nakon Austro-ugarske okupacije Bosne i Hercegovine turski utjecaj je opao, a pisci su se počeli upoznavati s dostignućima evropske književnosti.

U 20. stoljeću u književnosti Bosne i Hercegovine preovladavao je realizam.

Tokom književne  večeri veoma nadahnuto i inspirativno poeziju i prozu su čitale  Belkisa, Elma i Hana.

U cilju razvijanja mašte i poticanja kreativnosti kod djece, JU Centar za kulturu, informisanje i sport  Donji Vakuf raspisala je literarni konkurs na temu Poletjela sokolica iznad Vakufa grada. Na konkurs je pristiglo mnogo učeničkih radova. Na večerašnjoj književnoj večeri dodjeljene su nagrade za  tri najbolja rada:

Treće mjesto na konkursu za literarni rad pripalo je učenici 8. razreda IV OŠ  Torlakovac – Elmi Poturović.

Drugi mjesto na konkursu za literarni rad pripalo je učenici 9. razreda Treće OŠ Oborci – Nejri Balihodžić.

Prvo mjesto na konkursu za literarni rad na temu Poletjela sokolica iznad Vakufa grada, pripalo je učeniku 9. razreda Prve OŠ  Donji Vakuf  –  Amiru Horoz.