Denis Bećirović preuzeo funkciju predsjedavajućeg: Naše mjesto je u EU

Mislim da je vrijeme da i EU pokaže ne samo ekonomski i institucionalni već pravni, politički i integrativni kapacitet da integrira i BiH

Nekoliko dana dijeli BiH od odluke Evropskog vijeća o početku pregovora o članstvu u EU, koja u kontekstu dešavanja na globalnom, ali i unutrašnjem planu ima ogroman značaj za budućnost države.

Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, koji od subote, 16. marta, preuzima predsjedavajuću funkciju, u razgovoru za „Avaz“ kaže da je u posljednjih pola godine intenzivirao razgovore s ključnim liderima EU i država članica kako bi odluka na sjednici 21. marta bila pozitivna i za BiH i za EU.

 

Ubrzati prijem

– Odluka o dodjeli kandidatskog statusa predstavljala je ohrabrenje za sve ljude u našoj zemlji, a doprinijela je i jačanju svijesti o potrebi ubrzanja našeg evropskog puta. U posljednjih godinu smo postigli i konkretne rezultate. Predsjedništvo je u potpunosti realiziralo svoje obaveze, Vijeće ministara BiH i Parlamentarna skupština BiH neuporedivo su efikasniji u ovom nego u prošlom mandatu, našu vanjsku politiku smo potpuno uskladili s vanjskom i sigurnosnom politikom EU. Zbog konkretnih rezultata, a i zbog niza drugih razloga, očekujem da će odluka ipak na kraju biti pozitivna – kaže Bećirović.

Kako navodi, mjesto BiH je u EU i postoje brojni ozbiljni razlozi zbog kojih treba ubrzati prijem naše zemlje u punopravno članstvo.

– Ti razlozi su i geopolitičke prirode, ali postoje i zajednički interesi EU i BiH. EU kao važan faktor treba dovršiti proces integracije država zapadnog Balkana. Geopolitički interes i EU je stabilna i sigurna BiH, kao garant stabilnosti cijele regije – ističe Bećirović.

Na brojnim sastancima istakao je da podršku BiH ne treba shvatiti samo kao pomoć našoj zemlji već i kao geopolitičko investiranje EU u stabilan Balkan i zajedničku budućnost. Zato brza integracija BiH i zemalja regiona treba biti obostrani strateški interes.

 

Moćno sredstvo

– Mislim da je vrijeme da i EU pokaže ne samo ekonomski i institucionalni već pravni, politički i integrativni kapacitet da integrira i BiH. Ne zaboravimo da je proces proširenja moćno sredstvo transformacije u rukama EU. Proces širenja na zapadni Balkan dugo se smatrao najboljom, ali i najuspješnijom evropskom politikom. Zato je moja suštinska poruka da tu politiku ne treba usporavati, već je treba dodatno ojačati. Očekujem da će 21. i 22. marta Evropsko vijeće otvoriti pregovore s BiH – naglašava Bećirović.

 

Pozitivna odluka

Navodi da je uložio nevjerovatnu energiju da odluka Vijeća bude pozitivna i da je optimista da će takva i biti, jer bi svaka druga odluka bila vrlo loša i za našu zemlju i za EU. Kako ističe, jedino bi Moskva bila obradovana negativnom odlukom.

– Mislim da će građani biti najveći pobjednici, a ne bilo koji političar ili stranka. Ovo je projekt u interesu naše države i svih građana BiH. Mi treba da postanemo stabilnije i uređenije društvo, da prilagodimo naše zakonodavstvo pravnoj stečevini EU, ali i svi zajedno ukažemo na sve benefite od našeg ubrzanog kretanja prema evropskim – a ja ću dodati – i euroatlantskim integracijama – potcrtava Bećirović.

 

Zahtjevan proces

Bećirović ističe da tek nakon pozitivne odluke Evropskog vijeća kreće zahtjevan proces, analitički pregled bh. zakonodavstva i početak pregovora kroz šest klastera grupiranih na temeljna pitanja, unutrašnje tržište, konkurentnost i rast, zeleni program, resurse i poljoprivredu te vanjske odnose. Podsjeća da je BiH i ekonomski snažno povezana s EU od 1990. do danas, pa je ubrzan put ka članstvu ne samo politički već i ekonomski interes BiH.

Ističe zahvalnost šefu Delegacije EU u BiH Johanu Satleru (Johann Sattler), koji je, sa saradnicima, uložio maksimum da pomogne BiH. U saradnji s njim, Bećirović je prije nekoliko dana organizirao i sastanak s ambasadorima država EU, na kojem je još jedanput ukazao na značaj otvaranja pregovora.

 

avaz

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print