Demant Pravne službe JKP”Gradina”d.o.o. Donji Vakuf na članak pod naslovom “Da li je upitna većina u Općinskom vijeću Donji Vakuf?”

0
102

Nakon objavljivanja  članak pod naslovom “Da li je upitna većina u Općinskom vijeću Donji Vakuf?” , koji možete iznova pročitati, Pravna služba JKP”Gradina” Donji Vakuf oglasila se demantom, koji prenosimo u cjelosti.

Da li je upitna  većina u Općinskom vijeću Donji Vakuf? od 19. maja 2017.godine

Jučerašnja  redovna sjednica Općinskog vijeća Donji Vakuf obilovala je s jedne strane kvalitetnim diskusijama i prijedlozima, a s druge strane kontradiktornim stavovima koji se nadovezuju na neke ranije donesene odluke Općinskog vijeća. Na samom početku sjednice podneseno je nekoliko vijećničkih pitanja I inicijativa koje smo već objavili na našoj  web stranici Radija Donji Vakuf. U nastavku zasjedanja vijećnici su jednoglasno usvojili dnevi red od 15 tačaka.  Jednoglasno je usvojena Odluka o pristupanju izradi Urbanističkog plana općine Donji Vakuf, a data je i saglasnost na Odluku o potvđivanju izbora članova Savjeta mjesnih zajednica. Prijedlog konačne liste korisnika stipendije za ukupno 80 stipendija za tekuću akademsku godinu usvojen je sa 16 glasova i 5 suzdržanih. Klub SDP principijelno je bio suzdržan navodeći da nije ispoštovan zaključak sa ranije sjednice  Vijeće po kome je prije utvrđivanja konačne liste trebalo provesti raspravu o kriterijima dodjele stipendija.

Amir Orlović ( DF )  podnio je inicijativu da se dodjele stipendije djeci aktera nemilog događaja u Sokolini, koja se školuju, a kojih prema njegovim saznanjima ima desetero. Izvjestilac, pomoćnica načelnika za društvene djelatnosti, opću upravu i civilnu zaštitu, Nermana Mlinarić naglasila je da nije bilo prigovora na preliminarnu listu, te da je na konkurs apliciralo ukupno 114 studenata, od koji 31 nije dobio stipendiju I tri aplikanta koji su pravo na stipendiju ostvarili kod Kantonalne uprave za pitanja boraca.

Prijedlog Programa obilježavanja praznika i značajnih datuma koji se obilježavaju u organizaciji Općine Donji Vakuf jednoglasno je usvojen uz zaključak da za narednu sjednicu Vijeća komisija sačiniti prijedlog Odluke o izmjeni I dopuni odluke o obilježavanju značajnih datuma. Naime, vijećnici su imali prijedloge da se u Program obilježavanja uvrste sljedeći datumi: 15. April – Dan Armije R BiH, prijedlog Nasera Rujanca (SBB),  16. Septembar – datum oslobođenja Donjeg Vakufa u II svjetskom ratu, prijedlog Amera Čolaka (SDP) I 21. Oktobar-  datum formirana 770. Sbbr, prijedlog Amera Ćolaka I Amira Orlovića. Jednoglasno je usvojen izvještaj o radu Općinskog javnog pravobranilaštva za proteklu godinu, a potom je uslijedio dio sjednice Općinskog vijeća koji je obilovao diskusijama, prijedlozima, repliciranjima.

 Izvještaj I poslovanju novosnovane JU Centar za kulturu, informisanje i sport Donji Vakuf nakon duže diskusije usvojen je sa 16 glasova “za” i 5 suzdržanih.  Otvarajući diskusiju po ovoj tački dnevnog reda predsjedavajući Naser  Rujanac  postavio je pitanje na koji je način izvršeno primanje uposlenika u Ustanovu , da li  u sistematizaciji radnih mjesta ima potrebe za tim radnim mjestom I da li je taj proces pratio javni poziv. Vijećnik SDP-a Amer Čolak istakao je da nije ispoštovana zakonska procedura izbora Upravnog odbora JU Centar za kulturu, informisanje I sport Donji Vakuf, te predložio da se usvoji zaključak da se objavio javni poziv za izbor članova UO i za upošljavanje radnika u novoosnovanu Ustanovu, što je Vijeće sa 11 glasova ZA I 10 suzdržanihi i podržalo. Vijećnici su bez diskusije jednoglasno usvojili izvješatj o radu JU Apoteka Donji Vakuf za 2016. , a potom je uslijedila rasprava o izvještaju o poslovanju JKP Gradina za 2016. koja je trajala više od sat vremena. Direktor “Gradine”, Edin Borić  istakao je da je preduzeće u 2016. poslovalo sa dobiti od  217 hiljada KM.  Pitanja vijećnika, uglavnom iz reda opozicije, odnosila su se na stavke iz finansijskog izvještaja a odnose se, prije svega,  na sredstva JKUP Čistoća, nakon spajanja dva preduzeća, potom na način upošljavanja radnika “Čistoće” u “Gradinu”, premda treba podsjetiti da je upravo Općinsko vijeće  donijelo odluku o spajanju ta dva preduzeća.  Zatražena je izrada kvalitetne projektne dokumentacije kanalizacione mreže, istaknut problem vodosnadbjevanja Gornje Mahale, potreba ugradnje vodomjera svim korisnicima radi povećanja procenta naplate usluga koja sada iznosi oko 51%.  U konačnici predsjedavajući Vijeća pozvao je Klubove vijećnika da svoje prijedloge dostave u pisanoj formi za narednu sjednicu Vijeća a potom dao na galsanje izvještaj o radu JKP “Gradina” Donji Vakuf za 2016. koji nije dobio potrebnu većinu. 9 vijećnika je bilo ZA, 6 protiv i 6 suzdržanih. Uslijedila je pauza nakon koje se u vijećničke klupe nisu vratili vijećnici iz Kluba SDA. Obizirom da nije bilo ni načelnika općine Donji Vakuf koji je bio izvjestilac po tačkama dnevog reda: Izvještaj o izvršenju Budžeta Općine Donji Vakuf za 2016., potom Izvještaj o stanju u oblasti poljoprivrede za 2016. i Informacija o stanju korištenja javnih površina I poslovnih prostorija u vlasništvu Općine Donji Vakuf, iste nisu ni razmatrane. Do kraja zasjedanja OV-a Donji Vakuf usvojeni su Informacija o stanju maloljetničke delikvencije sa prijedlogom mjera, Informacija o narkomaniji I drugim ovisnostima,   Informacija o radu Biroa za zapošljavanje Donji Vakuf za 2016.i Informacija o realizaciji Programa rada I zaključaka Općinskog vijeća za period januar – mart 2017.

 

PREDMET:  Demant dijela informacija objavljenih dana 19.05.2017. godine na vašoj web stranici u članku pod nazivom: „Da li je upitna većina u Općinskom vijeću  Općine Donji Vakuf“

            Molimo Vas da u odgovarajućoj formi, neposredno ispod gore navedenog članka ojbavite demant dijela (netačnih) informacija koje su u tom članku objavljene, a koje su tokom redovne sjednice Općinskog vijeća Općine Donji Vakuf iznesene tokom rasprave po pitanju usvajanja Izvještaja o radu i poslovanju JKP „Gradina“ d.o.o. Donji Vakuf za 2016. godinu.

            Sporne netačne informacije su sadržane u posljednjem pasusu navedenog članka, a radi se o slijedećim netačnim informacijama:

3. Rečenica: navedeno je, citiramo: „Pitanja vijećnika, uglavnom iz reda opozicije, odnosila su se na stavke iz finansijskog izvještaja a odnose se, prije svega, na sredstva JKUP Čistoća, nakon spajanja dva preduzeća,…“

3. Rečenica: navedeno je, citiramo: „…premda treba podsjetiti da je upravo Općinsko vijeće donijelo odluku o spajanju ta dva preduzeća…“

4. Rečenica: navedeno je da je istaknuta potreba ugradnje vodomjera svim korisnicima, citiramo: „radi povećanja procenta naplate usluga koja sada iznosi oko 51%.“

            Ovim putem demantujemo gore navedene netačne informacije i odgovorno izjavljujemo slijedeće:

  

Sredstva JKUP „Čistoća“ d.o.o. nisu bila, niti mogu biti predmetom Izvještaja o radu i poslovanju JKP „Gradina“ d.o.o. jer JKUP „Čistoća“ d.o.o. je preduzeće koje je nastavilo svoje pravno postojanje sa svim svojim potraživanjima i svim svojim dugovanjima.

Jedina materijalna sredstva koja JKP „Gradina“ d.o.o. koristi i održava, a kojih je vlasnik JKUP „Čistoća“ d.o.o., odnosno koje su istovremeno predmetom založnog prava Porezne uprave FBiH i Uprave za indirektno oporezivanje BiH jesu radna mašina-bager i dva kamiona, a koje se, ponavljamo, nalaze u posjedu JKP „Gradina“ d.o.o. sa pravom korištenja i obavezom održavanja od strane JKP „Gradina“ d.o.o. uz znanje i saglasnost Porezne uprave FBiH. Pored toga JKP „Gradina“ d.o.o. ne posjeduje niti je vlasnik bilo koje druge pokretne ili nepokretne stvari JKUP „Čistoća“ d.o.o. (kancelarije su zaključane i ne koriste se).

Napominjemo da je netačno da Općinsko vijeće Općine Donji Vakuf donijelo Odluku o spajanju dva preduzeća, niti bi donošenje takve odluke bilo u skladu sa važećim zakonima i drugim pravnim propisima.

Općinsko vijeće Općine Donji Vakuf nije donijelo takvu nezakonitu odluku, nego je samo usvojilo Zaključak o davanju saglasnosti na proširenje djelatnosti JKP „Gradina“ d.o.o. broj 01-05-00233/16 od 05.02.2016. godine na osnovu kojeg je JKP „Gradina“ d.o.o. proširila djelatnosti koje obavlja za djelatnosti koje je ranije obavljala JKUP „Čistoća“ d.o.o., potom sa JKUP „Čistoća“ d.o.o. i načelnikom općine zaključila Ugovor o korištenju materijalnih resursa JKUP „Čistoća“ d.o.o. bez naknade – u svrhu obavljanja djelatnosti čistoće od 03.05.2016. godine, te temeljem toga otpočela sa pružanjem usluga odvoza smeća sa početkom sa danom 03.05.2016. godine.

JKP „Gradina“ d.o.o. je u tu svrhu preuzela dio radnika JKUP „Čistoća“ sa Zavoda za zapošljavanje nakon što su im prethodno raskinuti ugovori o radu sa JKUP „Čistoća“ d.o.o., te je sa njima zaključila nove ugovore o radu na određeno vrijeme pod uslovima koje je odredila JKP „Gradina“ d.o.o

Ukupni procenat naplate usluga JKP „Gradina“ d.o.o. se kreće negdje između 70% i 80%.

Zavisno od kategorije korisnika (fizička ili pravna lica) ili po naseljima procenat naplate za neke kategorije i naselja ide i preko 90%, a jedino je u naselju Vučinac koje je naseljeno pretežno Romima slabijeg imovnog stanja, te distanciranom naselju Guvna procenat naplate loš i ide ispod 50% ali se to na ukupni procenat naplate s obzirom na razmjerno mal broj korisnika ne odražava bitno. Procenat naplate usluga za pravna lica je preko 90%

 

                                                                                                                       Pravna služba

                                                                                                                        JKP „Gradina“ d.o.o

                                                                                                                           Gekić Rijad

                                                                                                                         __________________