Nakon što su ideri SDP-a, HDZ-a i SNSD-a Nermin Nikšić, Dragan Čović i Milorad Dodik usaglasili usvajanje seta proevropskih zakona, imenovanje novog ministra finansija BiH, te formiranje radnih tijela koje će raditi na reformi pravosuđa, nazirao se kraj krize vlasti u BiH. No, uslijedile su nove američke sankcije zvaničnicima Republike Srpske. Čeka li nas duga i hladna politička jesen?
Test najnovijeg političkog dogovora biće sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, 22. avgusta, na čijem dnevnom redu su proevropski zakoni o ombudsmanu, slobodi pristupa informacijama i Visokom sudskom i tužilačkom savjetu. Na istoj sjednici trebao bi biti imenovan i novi ministar finansija BiH, kadar SNSD-a, što su lideri Bošnjaka odbijali učiniti dok Republika Srpska ne odustane od, kako kažu, napada na državne institucije, uključujući Ustavni sud. U SNSD-u problem vide upravo u takvom narativu.
SNJEŽANA NOVAKOVIĆ BURSAĆ, delegat u Domu naroda PSBiH (SNSD)
Ukoliko bi neko posegnuo za donošenjem zakona koji su us kladu sa ustavom i Dejtonom, pri tome ne govorim samo o zakonima iz oblasti pravosuđa, tu je i izborni zakon… u Sarajevu se odmah smatra napadom na državu i neprijateljem.
Iako su Dodik, Čović i Nikšić navodno dogovorili da se krene u reformu pravosuđa, nisu iznijeli mnogo detalja. Najnovije američke sankcije političkim predstavnicima Srba dodatno, nakon donošenja zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji RS, dodatno su poljuljale ionako narušene političke i etničke odnose.
IRFAN ČENGIĆ, zastupnik u Domu naroda PFBiH
To su sankcije onima koji podrivaju mir. Kad neko kaže da se podriva Dejton, to znači da se podriva mir. Jer je mir nastao s tim sporazumom. Ja kda sam bio u posjetu senatu i senatorima u Sjedinjenim amerićkim državama rekao sam da to više nije politićki već bezbjednosni prblem.
Usvajanje zakona koji su dio uslova na evropskom putu omogućilo bi otvaranje pregovora sa Briselom. Glavni kamen spoticanja trenutno je pitanje Ustavnog suda BiH. Ako najnoviji politički dogovor ne bude ispoštovan, to neće biti ništa novo, kaže analitičar Marko Šikuljak. Uticaj međunarodne zajednice, napominje, vrlo često je presudan.
MARKO ŠIKULJAK, analitičar
Kaže da se uvijek lideri načelno dogovore, a u javnosti nastave da guraju svoju priču. Vrtimo se u krug decenijama i mnogo toga zavisi od uticaja igrača sa strane.
U ovom trenutku izvjesno je samo to da RS ne odustaje od povlačenje stranih sudija iz Ustavnog suda BiH, jer smatra da se zahvaljujući njima odluke donose preglasavanjem i narušavaju autonomiju i ustavnu poziciju tog entiteta. Ne priznaje ni odluke Christiana Schmidta, jer ga kao visokog predstavnika međunarodne zajednice, kako navode, nije potvrdio Savjet bezbjednosti UN-a.