IZVOR: BHRT/Vladimir Šušak (E.D.)
Promjene u međunarodnim odnosima sigurno će uticati i na male zemlje poput Bosne i Hercegovine ili regiona Zapadnog Balkana. Ključ mira i stabilnosti je u rukama domaćih aktera, ali je dobro da postoje i međunarodne garancije. Hoće li one ostati u rukama SAD-a, NATO-a, Evropske unije ili neke treće strane?
Zabrinjavajuće je što pod pritiskom Donalda Trampa nestaje poredak kakav je u Evropi važio više od 80 godina. Refleksije će osjetiti i male zemlje koje nisu u fokusu globalnih pomjeranja, kaže profesor Aleksandar Savanović. U kontekstu aktuelne krize u BiH smatra dobrim za sve da NATO slovi kao garant mira. U slučaju promjene odnosa SAD-a prema Alijansi nameće se, vjeruje, prirodna alternativa.
ALEKSANDAR SAVANOVIĆ, profesor Fakulteta političkih nauka UNIBL
EU može i hoće, ja mislim da to i jeste najlogičnija stvar. BiH je dio Evrope i sasvim sigurno predstavlja mnogo više evropsku odgovornost nego američku. Kakav god bude odnos Amerikanaca prema NATO paktu da li će oni čak i izaći ili će redukovati svoje učešće, ali neka vrsta evropske sigurnosti za BiH je sigurno i prirodna i neophodna.
Izvjesno je da Tramp voli da komanduje i ne voli da mu protivriječe, ali još nije poznato šta namjerava sa Bosnom, kaže spoljnopolitički komentator iz Beograda Boško Jakšić. Misli da je stav američkog državnog sekretara Rubija o krizi u našoj zemlji poruka Dodiku, ali i predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
BOŠKO JAKŠIĆ, vanjskopolitički komentator
Taj dvojac čekaju neprijatna iznenađenja a pre svega mislim da bez obzira na Trampovo nipodaštavanje EU on ipak čuva NATO i mislim da ni Vučić ni Dodik neće moći tako otvoreno da se protive članstvu Srbije i BiH u zapadnoj vojnoj alijansi.
Sarajevski profesor Armin Kržalić vjeruje da je ključ u rukama domaćih aktera. U kontekstu jasnih poruka upućenih sa važnih adresa u svijetu o potrebi očuvanja suverentiteta i teritorijalnog integriteta BiH ključna je promjena svijesti domaćih političara.
ARMIN KRŽALIĆ, profesor Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA-e
Oni moraju otvoriti um razgovarati i iznaći zajedničko rješenje jer um je kao i padobran ako ga ne otvorite ne znači vam ništa, ako ne razgovaraju ne iznalaze rješenja za postojeće probleme, a ono treba da bude produkt domaćih vlasti mislim da ćemo imati uvijek ovako krizne situacije.
Naši sagovornici, osim američkog ili evropskog, ne vide treću stranu koja bi mogla preuzeti primarni uticaj na Zapadnom Balkanu. Ozbiljnija međunarodna intervencija u Bosni i Hercegovini zavisim, vjeruju, od sposobnosti domaćih institucija da iznesu jednu od najvećih političkih kriza u zemlji od potpisivanja Dejtoskog mirovnog sproazuma.