Da je kafa jedno od omiljenijih pića građana Bosne i Hercegovine, potvrđuje podatak da je u prvih 11 mjeseci ove godine uvezeno 18 hiljada tona ovog napitka.
Kako nam je rečeno iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, kafa je plaćena 130,9 miliona KM. Riječ je o uvozu pržene ili nepržene kafe, s kofeinom ili bez kofeina, ljuske i opne kafe.
Viša vrijednost
Ipak, koronavirus i invazija Rusije na Ukrajinu za posljedicu su imali povećanje cijena gotovo svih namirnica. Da je 2022. godina bila finansijski teška za građane, vidi se i prema podacima UIO. U periodu uvoza prošle godine kafa je bila značajno jeftinija.
Pa su tako u 2021. godini u BiH uvezene 22 hiljade tona kafe koja je plaćena 97 miliona KM. U prvih 11 mjeseci ove godine uvezeno je 18 hiljada tona kafe koja je plaćena 33,7 miliona više.
Riječ je o cijenama koje su prijavljene prilikom uvoza u BiH, što znači da je ove godine vrijednost kafe na samom uvozu bila značajno viša u odnosu na prošlu godinu.
Odakle uvozimo
Najviše kafe uvezeno je iz Brazila (skoro 9.452.769 kg) koja je plaćena 70 miliona KM. Zatim smo najviše uvozili iz Indije, Italije, Vijetnama, Slovenije, Ugande…
500 grama kafe na akciji danas košta oko 8 KM, ista ta kafa, također na akciji, koštala je 6,50 KM.