Cijene nekretnina u KS porasle čak 30 posto

Uticaj inflacije u svijetu odrazio se na brojne segmente, pa tako je evidentan i na tržištu nekretnina u Bosni i Hercegovini. Agenti za nekretnine “m2” agencije, sa iskustvima više od 10 godina u branši Vedad Strujić i Zlatko Tičić, za N1 su govorili o tržištu nekretnina u Kantonu Sarajevo.

Iz predmetne analize je, tvrde, evidentno da su prosječne cijene porasle za 15%, dok je porast cijena građevinskog materijala u kombinaciji sa inflacijom uzrokovao porast pojedinih nekretnina čak i do 30% u odnosu na početak 2021. godine.

 

Šta sve utiče na tržište nekretnina?

“Imajući u vidu da je u SAD-u već počela recesija i zabilježen blagi pad cijena nekretnina, moguće je očekivati da će se isto desiti i u BiH, ali vjerovatno tek za više od godinu dana, obzirom da su prijašnje recesije “kasnile” za našom zemljom po godinu ili dvije, kao što je to bio slučaj sa početkom recesije u SAD-u 2007. godine, čiji su se efekti odrazili na BiH u značajnijoj mjeri tek par godina kasnije”, navode iz agencije “m2”.

Također, cijene će zavisiti i od visine kamatnih stopa kod komercijalnih banaka i koliko će Agencija za bankarstvo moći uticati na rast istih, odnosno na reguluaciju bankarskog sektora za stambene kredite.

Svakako, dodaju, globalne prilike, pogotovo Evrope i SAD-a utiču na naše tržište nekretnina.

“Interesantno je pratiti kako će se razvijati platni promet i trend kupovine nekretnina preko kripto valuta, što je već omogućeno u u pojedinim zapadnim zemljama, dok u BiH još uvijek nema naznaka da bi takav sistem plaćanja mogao biti razvijen u narednim godinama”, istaknuli su iz ove agencije za nekretnine.

Iako su cijene skočile za 30 posto, potražnja za stanovima u glavnom gradu je velika. Pa tako, govore nam iz agencija m2, broj prodatih stanova u odnosu na prošlu godinu povećan je za 10% do 20% u prva tri kvartala.

“Na osnovu baze kupaca sa kojom raspolažemo, najviše prodanih stanova pripada segmentu mladih, zatim parovima sa djecom koji eventualno sele iz manjeg u veći stan, a tu su i starije osobe koje prelaze iz većih u manje stanove. Kupci iz dijaspore su većinom zainteresovani za stanove u novogradnji i nekretnine koje su rentabilne po pitanju omjera ulaganja i isplativnosti”, navode agenti “m2” koji su certificirani od strane Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH.

 

Olakšice za mlade

Kao i ranijih godina naselja koja su atraktivna za mlade, parove sa djecom i općenito najtraženija u KS su Grbavica u Novom Sarajevu i Dobrinja u Novom Gradu.

“Pozicija i infrastruktura navedenih naselja najbolje odgovaraju većini kupaca. U zavisnosti od broja članova domaćinstva, kupcima su interesantni manji dvosobni ili trosobni stanovi, što je posebno izraženo u zgradama novije gradnje gdje je dispozicija predstavljena na način da stanovi od oko 50m2 imaju dvije spavaće sobe ili stanovi od cca 40 m2 sa jednom spavaćom sobom“, kažu agenti “m2” sa iskustvom više od 10 godina u branši,

Kupovina nekretnine je u odnosu na rentanje svakako isplativija, navode, s obzirom da se radi o investiciji i najbolje uloženom novcu, međutim mnogi ljudi danas nisu u mogućnosti dobiti kredit ili obezbijediti finansiranje kupovine stana, pa je rentanje jedina opcija prilično veliki segment društva.

Kako je poznato, u KS postoje olakšice za kupovinu stanu, nikad dovoljne, ali znače. Postoje državne subvencije do 10.000 KM i poreske olakšice za mlade, sa dobnim ograničenjem do 38 godina koji prvi put rješavaju stambeno pitanje.

Iz agencije “m2” naglašavaju da bi još jedan način omogućio lakšu kupovinu stana za mlade, a to bi bila izgradnja zgrada ili čak čitavih naselja sa obezbjeđenjem povoljnih kreditnih linija i cijena stanova koje bi omogućile sticanje nekretnine širem dijapazonu mladih kupaca.

Podsjećanja radi, sličnu zamisao je imao i Enver Hadžiahmetović, ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo. No, to se nije realizovalo.

 

N1

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print