Budžeta još nema, CIK BiH čeka novac za izbore

0
52

18,8 miliona maraka, novca građana, isplaćeno je prošle godine političkim strankama. I tako imamo državu s novcem koja nema budžeta. I nema žurbe. Opet zbog politike i interesa. Ministarstvo finansija BiH još nije uputilo prijedlog ovogodišnjega budžeta Vijeću ministara BiH – i ne znaju kada će. Zbog toga, oni koji novac čekaju, ne znaju čemu da se nadaju. Među njima je i Centralna izborna komisija BiH, kojoj curi vrijeme za raspisivanje izbora. Upitno donošenje, upitni i izbori.

Stranica Vijeća ministara BiH i nova najava. Sjednica za dva dana, dnevni red nije poznat. Kratko tek da će biti naknadno utvrđen. Očekivalo se da bi ministri, konačno, trebali razmatrati državni budžet za ovu godinu. Moguće, ali teško.

“Ministarstvo finansija i trezora priprema uporedo Dokument okvirnog budžeta (DOB) za period od 2022. do 2024. godine i Nacrt budžeta za 2022. godinu. Po završetku oba ova dokumenta bit će upućeni VIjeću ministara BiH na usvajanje, ali ne možemo precizirati datum dok se ne okončaju sve procedure i tehničke korekcije koje su u toku”, kazao je ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda (HDZ BiH).

I tako mjesecima. April pri kraju, vrijeme prolazi, ministarstvo još u pripremi. Polako i bez žurbe. Jer ako nema budžeta, ide se po isprobanoj matrici: privremenom finansiranju. Ništa novo. Procedura je ista, samo se razlozi mijenjaju.

“Privremeno finansiranje državnih institucija i međunarodnih obaveza je dio jednog pristupa političkog o privremenosti države BiH i u ovim vremenima ja moram da naglasim koliko je to sve skupa strašno. Ja nisam sigurna da je ovdje u pitanju baš brkanje prioriteta koliko mislim da je to namjera određenih političkih struktura i opcija”, kaže Azra Hadžiahmetović, profesorica na Ekonomskom fakultetu UNSA.

Ulog je ove godine mnogo veći od prethodnih. Finansiranje izbora i skrivene namjere političara. Bez budžeta nema ni sredstava za CIK BiH. Njihovi zahtjevi o posebnoj odluci vrte se u krug. Na relaciji Ministarstvo finansija, Vijeće ministara – CIK.

“Neki su gluhi telefoni radili, jednostavno dopisujemo se sa našom institucijiom. Čini mi se da se radi više o tome da se nešto ne uradi nego što postoji stvarna želja da se nešto napravi”, smatra Ahmet Šantić, član CIK-a BiH.

I tako dvadeset dana pred raspisivanje izbora. Iz CIK-a BiH se nadaju da bi Vijeće ministara BiH u srijedu moglo osigurati sredstva. Ako se rješenje ne pronađe, posla bi moglo biti i za državno tužilaštvo.

“Ja ne bih baš volio biti na mjestu onoga koji svojim postupcima i radnjama onemogućava ostvarivanje biračkog prava. Svako zna svoju obavezu pa mislim da ćemo vrlo brzo upoznati i nadležne u Tužilaštvu, prethodno obaviti razgovore, da prejudiciramo, da ne bismo imali nemili ishod koji nikom ne bi odgovarao”, dodaje Šantić

Nisu pomogli ni apeli, ni rokovi. Pisalo se, pa brisalo. Posljednji, prema dogovoru Kolegija, istječe za sedam dana. Nije problem u vremenu, već volji i odgovornosti.

“Postoji dogovor da se budžet usvoji, da bude završen, pripremljen do 25. ovog mjeseca. To je lijep znak, da tako kažem, i ukoliko se to desi, mislim da ćemo riješiti i taj problem finansiranja predstojećih izbora”, izjavila je ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković (SDA).

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija (SNSD) podsjeća: “Znate i da je budžet za 2021. godinu usvojen u Vijeću miinstara, a nije u Zatupničkom i Domu naroda. Prema tome, ako pitate mene, ne zavisi mnogo od mene kao pojedinca u Vijeću ministara BiH. Što se tiče sredstava za izbore, njih će biti – ako, naravno, bude izbora. I postavlja se pitanje -kome u ovom momentu trebaju izbori?”.

Trebali bi građanima. Jer je to naše demokratsko, Ustavom zagarantovano pravo. Ali nas niko, u priči kojoj politici izbori ne odgovaraju, ništa ne pita. Istina, na sjednici Zastupničkog doma državnog parlamenta ima tačka koja se tiče donošenja budžeta. Ali ne za ovu, već prethodnu godinu. Paradoksa u državi, u kojoj više ništa nije čudno, izgleda da nikada nije dosta.

izvor: federalna.ba