Zbog masovnog odlaska u inostranstvo donekle je i bilo za očekivati da će to u Bosni i Hercegovini uzrokovati nedostatak radne snage. Svake godine sve više inostranih državljana traži radnu dozvolu, pogotovo u sektoru građevinarstva i zanata.
Desetine hiljada ljudi napustilo je našu zemlju u proteklih nekoliko godina u potrazi za boljim standardom života i većim mogućnostima koje pružaju Slovenija, Austrija, Njemačka i ostale zapadne zemlje.
To je, uzročno-posljednično, dovelo do situacije da danas nedostaje radnika u mnogim sektorima, a sigurno da je među najproblematičnijim situacijama u oblasti građevinarstva.
Ministarstvo civilnih poslova BiH donijelo je odluku o utvrđivanju godišnje kvote radnih dozvola za zapošljavanje stranaca za 2022. godinu.
Povećan broj izdatih radnih dozvola nego prošle godine
Odlukom je utvrđeno da ukupna godišnja kvota radnih dozvola za produženje i novo zapošljavanje stranaca u Bosni i Hercegovini iznosi 1.360 radnih dozvola, od čega se na Federaciju BiH odnosi 670 radnih dozvola, RS 600 i Brčko distrikt 90 radnih dozvola.
“U prvih šest mjeseci ove godine, u BiH ukupno je izdato 1.270 radnih dozvola i to 461 radna dozvola koje se računaju u kvotu i 809 radnih dozvola izdatih nezavisno od utvrđene kvote”, rečeno je za Klix.ba iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH.
Ovim je evidentiran povećan broj izdatih radnih dozvola, u odnosu na prošlu godinu, za 274.
“Od početka ove godine, u Federaciji BiH ukupno je izdato 519 radnih dozvola, u bh. entitetu RS 624, a u Brčko distriktu 127 radnih dozvola”, kazali su nam iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH.
Manjak radnika u građevinarstvu
Najviše radnih dozvola izdato je u radnicima u građevinarstvu i trgovini, i to prema sljedećoj evidenciji:
- građevinarstvo, 331;
- trgovina, 191;
- poslovanje nekretninama, 137;
- umjetnost, zabava, rekreacija, 106;
- prerađivačka industrija, 100.
Na osnovu informacija kojima raspolaže Agencija za rad i zapošljavanje BiH, a koje su proslijeđe iz entitetskih zavoda za zapošljavanje, najviše radnih dozvola je izdato za državljane Srbije (253) i Turske (242)
U BiH također dolaze i radnici iz sljedećih zemalja:
- Kina, 85
- Kuvajt, 60
- Bangladeš, 48
- UAE, 42
- Sirija, 36
- Albanija, 35
- Hrvatska, 32
- Saudijska Arabija, 30.
Minimalno trajanje radne dozvole je tri mjeseca, a najduže godinu dana. Radna dozvola se izdaje na tri, šest, devet ili 12 mjeseci i svaka se može produžiti.
Izvor: Klix.ba