Bayern osvojio titulu svjetskog klupskog prvaka i ponovio historijsko dostignuće Barcelone

0
51

Nogometaši Bayerna novi su svjetski klupski prvaci nakon što su u finalnom meču Svjetskog klupskog prvenstva u Dohi savladali meksički Tigres rezultatom 1:0. Evropski prvaci su ovim naslovom ponovili podvig Barcelone koja je 2009. godine u jednoj sezoni osvojila šest trofeja.

Prvo poluvrijeme donijelo je napade Bavarca, ali Tigres se dobro i organizovano branio. U 18. minuti Kimmich je sa 20 metara zatresao mrežu, ali je Lewandowski bio u ofsajdu i ometao je golmana meksičke ekipe pa je pogodak opravdano poništen.

Ipak, pitanje pobjednika riješeno je u nastavku. U 60. minuti nakon gužve u kaznenom prostoru Benjamin Pavard se najbolje snašao i odbijenu loptu je pospremio u mrežu za 1:0.

Do kraja je Bayern pogodio prečku preko Tolissoa u 81. minuti, ali rezultat se nije mijenjao i njemački prvak je stigao do četvrte titule svjetskog klupskog šampiona u historiji.

Osim toga, Bayern je postao tek druga ekipa u historiji nogometa koja je za 12 mjeseci osvojila svih šest mogućih trofeja na domaćoj i internacionalnoj sceni u jednoj sezoni.

Bavarski gigant je prošle godine osvojio Bundesligu, Njemački kup, Njemački superkup, Ligu prvaka, Superkup Evrope i sada titulu Svjetskog klupskog prvenstva.