Ako na Miholje sjever vuče, veliku zimu i snijeg dovuče

Bablje ljeto (Miholjsko ljeto, Martinjsko ljeto) je produženo razdoblje toplog i suhog vremena, koje se javlja nakon kalendarskog početka jeseni. Razdoblje na sjevernoj polutki traje od kraja septembra  do sredine novembra, ovisno o geografskoj  širini.

U našim krajevima najčešće se podrazumijeva razdoblje do oko sredine oktobra, a pojava je posljedica izraženog grebena azorske anticiklone. Bablje ljeto je u narodu poznato i kao “Miholjsko ljeto”, prema blagdanu sv. Mihovila (29. septembra). Ako je uoči Miholja vedra noć, zima će imati veliku moć, ako na Miholje sjever vuče, veliku zimu i snijeg dovuče, samo su neke od izreka koje se godinama u narodu prepričavaju, a vezane su za narodnu prognozu zime. S obzirom da je jučer, 29. septembra nastupilo Miholje ljeto, a da je u Bosni i Hercegovini izuzetno hladno, moguće je očekivati hladnu i sniježnu zimu. Ipak, statistička procjena zime Federalnog hidrometeorološkog zavoda još uvijek urađena, jer se statističke procjene zime rade s prvim danom nastupanja ovog godišnjeg doba. Bakir Krajinović iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda kazao je za Patriju da meteorolozi mogu prognozu predvidjeti za 15 dana, a da su sve ostalo statističke procjene. – Rano je govoriti o tome kakva nas zima čeka, a narodne prognoze su samo narodne. Ipak, ljudi to godinama pričaju i prenose s koljena na koljeno, ali naučno to se ne može potkrijepiti – istakao je Krajinović. Pojam “bablje ljeto” se javlja u većem dijelu Europe, te postoji više teorija porijekla ovog pojma.

Po jednoj od teorija, ime ove pojave izvedeno je od naziva za niti paučine kojom mladi pauci iz porodice Linyphiidae jedre u jesen kroz zrak. U većini slavenskih jezika to su “bapske vlasi” (od baba = stara žena, vještica). U narodnom vjerovanju, to je razdoblje kad su se novačile vještice, a ta paučina je njihova kosa. Vjerovalo se da će uskoro biti vjenčanje ako se leteća paučina uplela u kosu mlade djevojke.U Bugarskoj se npr. ovakav tip vremena naziva “ciganskim ljetom” (sirotinjsko ljeto), a francusko i englesko govorno područje koristi sintagmu “indijansko ljeto”. Postoji i objašnjenje da je baba čest naziv planinskih vrhova, pa da predstavlja najudaljeniju tačku ljeta u godini.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print