Dr. Ahmed Kico, stručnjak za sigurnost i koautor knjige Bosna i Hercegovina i Zapadni Balkan – Aspekti geopolitike i hibridnog rata u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba komentirao je pokušaj hapšenja predsjednika bh. etntieta Rs Milorada Dodika, za kojim je raspisana potjernica.
Uprkos činjenici da je Ministarstvo unutrašnjih poslova RS spriječilo hapšenje Dodika, Kico smatra da se dogodilo nekoliko važnih promjena paradigme.
“U kontekstu pokušaja SIPA-e lišavanja slobode i privođenjea predsjednika entiteta Rs iz administrativnog sjedišta Vlade entiteta Rs, treba reći da je Državna agencija radila u skladu sa zakonima, te naredbama i nalozima Tužilaštva i Suda BiH. U vezi s navedenim, svakako treba pozdraviti takvu aktivnost Državne agencije, bez obzira što su zaustavljeni oružjem od strane pripadnika MUP-a entiteta Rs. Sve nam to govori da su pripadnici MUP-a entiteta RS počinili novo krivično djelo koje se u KZ BiH definira kao ‘oružana pobuna’. U tom smislu neophodno je da Tužilaštvo BiH pokrene aktivnosti protiv ministra MUP-a entiteta RS Siniše Karana, te direktora policije Siniše Kostreševića kako bi se isti, kao najodgovorniji ljudi optužili za krivično djelo ‘oružana pobuna'”, upozorava Kico.
Ovo potvđujuju i izjveštaji o pripadnicima specijalnih policijskih snaga na ulicama Istočnog Sarajeva.
“Dodik će pasti”
Također, dodao je Kico, treba imati u vidu da Državna agencija svojim aktivnostima narušava “komoditet” predsjednika entiteta Rs, budući da su na različite načine prisutni u njegovoj blizini.
“Mišljenja sam da će lišavanje slobode predsjednika entiteta Rs, te Nenada Stevandića i Radovana Viškovića (predsjednika parlamenta Rs i entitetskog premijera, op.ur.), u dogledno vrijeme uslijediti i da će se konačno početi sa rješavanjem krize u Bosni i Hercegovini. U kontekstu navedenog, cijenim da će SIPA-e u saradnji sa drugim državnim agencijama, kao i entitetskim i kantonalnim, u pogodnom trenutku izvršiti naredbe i odluke Tužilaštva i Suda BiH, kako bi se prvostepeno presuđeni i optuženi priveli u Sud BiH. U svemu tome, potrebna koordinirana saradnja i aktivnosti sa pripadnicima međunarodnih snaga EUFOR-a i NATO Saveza”, navodi sagovornik portala Radiosarajevo.ba.

Bez buke
Pored navedenog, javnost u BiH potrebno je da i dalje vrši pritisak na agencije za provedbu zakona da privedu predsjednika entitet Rs , te Viškovića i Stevandića.
“U svemu tome, trebaju se predlagati konstruktivna rješenja i mogućnosti, bez buke koja doprinosi daljem usložnjavanju političke i sigurnosne situacije u BiH. Drugim riječima, ne smijemo samo biti ‘hrabri’ iza tastatura, već odgovorni i kao građani pomagati agencijama za provedbu zakona da se privedu predsjednik entitata Rs i skupina koja je okupljena oko njega”.
Ko hrabri Dodika?
Na kraju želim istaknuti, da predsjednika entiteta Rs i dalje hrabre i podržavaju vlasti iz Srbije, Mađarske i Rusije da nastavi sa činjenjem novih krivičnih djela.
“Jako je važno da Predsjedništvo BiH, diplomatska mreža BiH u zemljama EU pojašnjavaju kuda vode secesionističke aktivnosti predsjednika entiteta Rs. Domaće instutucije u saradnji sa Inrternacionalnom zajednicoma ( EU, EUFOR, OHR, NATO) moraju prekinuti antiustavne aktivnosti predsjednika entiteta RS, kako ne bi došlo do ograničenih sukoba, pa i mogućih ratnih operacija. Sigurno je da predsjednik entiteta Rs računa i sa ovim opcijama, budući da ima otvorenu podrški Srbije, Mađarske, Slovačke i Rusije”, ističe Kico.
Prema riječima Kice, evropske aktivnosti Hrvatske, kao članice EU I NATO Saveza sa bosanskim snagama i strankama u našoj državi, mogu ubrzati presjecanje antiustavnih i secesionističkih aktivnosti rukovostva entiteta RS.
“Odgovoran i konstruktivan odnos vlasti Rrepublike Hrvatske mogu doprinijeti rješavanju krize u BiH, te prekidanju strateškog, a u suštini kriminalnog saveza Dodika i Čovića”, zaključuje dr. Ahmed Kico.
Radiosarajevo.ba