Da bi srce bilo zdravo, veoma je važno paziti na ishranu i voditi računa o stilu života i navikama.
Prije svega, važno je izbaciti sve ono što može štetno djelovati na najvažniji mišić u tijelu, a kardiolozi savjetuju da devet namirnica izbacite iz ishrane ili da ih minimalno konzumirate, kako bi srce ostalo zdravo.
Pomfrit
Na 100 grama prženog krumpira dolazi 8 grama trans masti, koje nisu tvar prirodnog podrijetla, već proizvod višestrukog zagrijavanja biljnih ulja. Trans masti povećavaju kolesterol u krvi višestruko i tako povećavaju rizik od bolesti kardiovaskularnog sustava.
Crveno i prerađeno meso
Šnicle, mljeveno meso i slanina veoma štetno utječu na srce. Bakterije iz sustava za probavu apsorbiraju aminokiseline iz crvenog mesa, što pokreće čitav lanac reakcija koji na kraju povećava razinu kolesterola i rizik od srčanih bolesti.
Pržena hrana
Termička obrada na visokoj temperaturi stvara velike količine trans masti, koje su jedan od glavnih krivaca za probleme sa srcem. U Kini, gdje se meso obično peče ili kuha, srčana oboljenja su manje učestala.
Pizza
Samo jedan komad pizze sadrži 10 grama masti, od kojih su 4,4 grama zasićene masnoće. Ako se ne možete odreći pizze, ograničite se samo na jedan komad jednom tjedno i neka to bude pizza od povrća.
Bijeli kruh
Redovno konzumiranje hrane bogate ugljikohidratima poput bijelog kruha, povećava rizik od srčanih bolesti. Visoki glikemijski indeks podiže razinu šećera u krvi, pa na osnovu toga znanstvenici sumnjaju da je ovo jedan od čestih prvih faktora koji dovode do srčanog udara.
Kukuruzne pahuljice
U pitanju su brzi ugljikohidrati prepuni šećera zbog kojih inzulin u tijelu podivlja.
Sol
Višak soli u tijelu uzrokuje oštećenje i začepljenje krvnih žila. Dnevno ne bi trebali pojesti više od 5 grama soli (nepuna žličica).
Instant juha
Kao i većina drugih prerađenih proizvoda, instant juhe sadrže velike količine soli, što povećavaju rizik od srčanih bolesti i moždanog udara, otkrivaju stručnjaci. Osobe koje jedu instant juhe 2-3 puta tjedno imaju mnogo veći rizik od kardiometaboličkog sindroma, koji povećava rizik od srčanih bolesti, dijabetesa i moždanog udara.
Energetska pića
100 ml energetskog pića sadrži 30 mg kofeina. Ako popijete 300 ml, što je standardna zapremina, unijet ćete 90 mg kofeina, što je kao da ste popili 3-4 espresso kave. Ovolika doza kofeina može izazvati tahikardiju, a pritom se ove vrste napitaka nikako ne preporučuju ljudima koji imaju bilo kakav problem sa srcem, prenosi B92