Oznaka proizvoda za zaštitu od sunca mora sadržavati broj faktora zaštite od sunca (SPF) kako bi se označio nivo zaštite od UVB zraka te da bude navedeno – da li je prošao test širokog spektra protiv ultraljubičastog (UVA) zračenja sunca.
Šta je zaštitni faktor (SPF)?
Kada provodimo vrijeme na suncu, izloženi smo dvjema potencijalno štetnim vrstama zraka – UVA i UVB.
Faktor zaštite od sunca (SPF) je broj, primjera radi, SPF15. Pokazuje koliko zaštite proizvod nudi od UVB svjetlosti. Proizvod sa većim SPF brojem pružit će i veću zaštitu.
– Niska zaštita: SPF je ispod 15.
– Srednja zaštita: SPF je 15 do 29.
– Visoka zaštita: SPF je 30 do 49.
– Veoma visoka zaštita: SPF je viši od 50.
Šta znači SPF?
SPF je naučna mjera. Daje predstavu o tome koliko je manji rizik od oštećenja kože usljed upotrebe kreme za sunčanje. Fokusira se na vrijeme koje je potrebno UVB zracima da prođu kroz kremu za sunčanje i izazovu da koža postane crvena, u poređenju sa vremenom kada nema kreme za sunčanje.
Faktor se izračunava tako što se doza sunčevog zračenja, koja je potrebna da izazove crvenilo kože, podijeli sa dozom potrebnom da izazove crvenilo bez kreme za sunčanje, piše Medical news today.
Ako je potrebno 15 puta duže da koža pocrveni sa kremom za sunčanje nego bez nanošenja kreme za sunčanje, SPF je 15.
U teoriji, ako bi, pod određenim UV uvjetima, bilo potrebno 10 minuta da nezaštićena koža počne postajati crvena, krema za sunčanje sa SPF 30 bi to spriječila 300 minuta, odnosno pet sati, što je 30 puta duže.
Pogrešno je misliti da sa većim SPF-om osoba može duže vremena provesti na suncu.
Drugi faktori koji imaju utjecaj: vremenski uvjeti, doba dana, tip kože, kako se nanosi losion.
Efekt blokiranja zraka nestaje nakon najviše dva sata. Nakon toga, losion se mora ponovo nanijeti.
Izvor: Faktor