Posljedice rata u Ukrajini sve više se osjete. I posljednje sankcije EU imat će posljedice za ekonomiju regije, pa tako i BiH. Zabrana uvoza ruske sirove nafte preko Jadranskog naftovoda mogle bi utjecati na cijene goriva. Naviknuti na višemjesečna poskupljena, građani uglavnom ravnodušni.
Nove najave poskupljenja goriva brinu građane, no redova na pumpama odavno nema.
A po svemu sudeći biće da će ponovo poskupiti gorivo. Poslednja zabrinjavajuća vijest je upravo ta.
Pored već najavljenog poskupljenja zbog rasta cijene na berzama, brine i zabrana uvoza sirove ruske nafte za Srbiju preko JANAF-a, što će kažu stručnjaci uticati na cijenu u BiH, ali ne i ugroziti snabdjevanje.
“To se uvozi iz Albanije i preko Crne Gore iz Srbije i Hrvatske, tako da nije sporno da imaju kapaciteti od kojih mi to možemo da kupimo”, kazao je Zoran Pavlović, ekonomski stručnjak.
Pored toga, cijene na berzama rastu.
“Ko prati burzu i ko prati nabavne cijene, a to smo postali svi u državi znamo da je u 15 do 20 dana je skočila za 20 feninga. Onim tempom kojim se budu trošile zalihe tolikom će se dizati cijene na prodajnim mjestima”, kazao je Milenko Bošković, predsjednik Udruženja prometnika naftnih derivata FBiH.
Ubjedljivo prvi na listi uvoznih proizvoda su mineralna goriva i mineralna ulja, u prva četiri mjeseca uvezeno je vrijednosti robe preko milijardu i 200 miliona KM ili više od milijardu kilograma.
Najviše se uvezlo iz Hrvatske, skoro trećina toga, a potom iz Srbije, goriva i ulja u vrijednosti od oko 240 miliona KM. Srbija i Hrvatska su zarotirale mjesta kada je u pitanju izvoz, tako da se u Srbiju izveze ovih proizvoda u vrijednosti od oko 375 miliona KM, dok se u Hrvatsku izveze duplo manje.
N1