Nijedna zemlja nije uspjela ispuniti standard kvaliteta zraka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u 2021. godini, pokazalo je istraživanje podataka o zagađenju u 6.475 gradova.
WHO preporučuje da prosječna godišnja očitavanja malih i opasnih čestica u zraku poznatih kao PM2,5 ne bi trebala biti veća od pet mikrograma po kubnom metru nakon promjene smjernica prošle godine, navodeći da čak i niske koncentracije uzrokuju značajne zdravstvene rizike, prenosi NBC News.
Prema podacima IQAir-a, švicarske kompanije za tehnologiju zagađenja koja prati kvalitet zraka, samo 3,4 posto ispitanih gradova ispunilo je standard 2021. godine. Čak 93 grada imala su nivoe PM2,5 10 puta veće od preporučenog, a smog se vratio u nekim regijama nakon pada prisutnosti uzrokovanog koronavirusom.
“Postoji mnogo zemalja koje prave velike korake u smanjenju”, rekla je Christi Schroeder, menadžerica za nauku o kvaliteti zraka u IQAir-u, dodajući da Kina napreduje u pogledu poboljšanja kvalitete zraka, ali da je u mnogim mjestima u svijetu situacija znatno lošija.
New Delhi je ostao najzagađeniji glavni grad na svijetu, pokazuju podaci, dok Bangladeš je najzagađenija zemlja, također nepromijenjen u odnosu na prethodnu godinu.
Kina, koja vodi rat protiv zagađenja od 2014. godine, pala je na 22. mjesto na rang-listi PM2,5 u prethodnoj godini, u odnosu na 14. mjesto godinu dana ranije.
Prema posljednjim podacima koje je objavio Federalni hidrometeorološki zavod FBiH od 17. marta, kvalitet zraka u najvećem broju mjernih mjesta bio je umjereno zagađen. Umjereno su visoke koncentracije lebdećih čestica (PM10 /PM2.5), ali su prekoračenja granične vrijednosti malobrojna.
Podsjetimo, BiH se u zimskom period bori sa velikim problemom zagađenosti, dok je Sarajevo gotovo svake godine na vrhu najzagađenijih gradova na svijetu.
Izvor: Klix.ba