Međunarodni dan djevojčica obilježava se na današnji dan od 2011. godine kada su Ujedinjeni narodi proglasili 11. oktobar kao Svjetski dan ženskog djeteta.
Cilj je ohrabriti djevojčice u stvaranju boljeg života i pružiti im priliku da postignu svoj potpuni potencijal.
“Ovim postom želimo skrenuti pažnju na jedan od gorući problema diskriminacije i stigmatizacije djevojčica kao i na ugrožavanje prava djevojčica na pristup obrazovanju ili bilo kojeg drugog oblika stručnog osposobljavanja, zdravstvene zaštite, seksualnog i reproduktivnog zdravlja, zakonskih prava, kao i zaštite od nasilja i ugovorenih brakova.
Više od 62 miliona djevojčica nema pristup obrazovanju.
Djevojčice od pete do 14. godine potroše 160 miliona sati više na kućne obaveze nego dječaci istog uzrasta. Globalno, svaka četvrta djevojka stupi u brak prije svoje 18. godine.
Djevojčice su često žrtve seksualnog nasilja koje prolazi nekažnjeno”, navodi se u saopćenju organizacije Oštra nula.
Iz Fondacije Udružene žene također su skrenule pažnju na problem diskriminacije djevojčica i nasilja koje se nad njima provodi u cijelom svijetu, ali i osnaživanje svjetske zajednice na poštovanje njihovih ljudskih prava.
“Danas u svijetu živi više od 850 miliona djevojčica. Ako želimo promijeniti svijet nabolje, moramo u njih ulagati. Skoro 70 posto žena i djevojaka žive u siromaštvu, a kako bismo eliminisali siromaštvo moramo djevojčicama i ženama osigurati pravo na jednake mogućnosti.
Procjenjuje se da čak 17 miliona djevojčica u svijetu nikada neće stupiti u školsku učionicu.
Brojna istraživanja su pokazala da obrazovanje ima vrlo značajnu ulogu kako za društvo, tako i za djevojčice.
Školovanje, a naročito srednje obrazovanje, ima trajni pozitivan efekt i utiče na smanjenje siromaštva, promovisanje jednakosti i promjenu ograničavajućih društvenih normi”, navodi se u saopćenju.
radiosarajevo.ba