Iako se od početka školske godine bilježi povećan broj zaraženih učenika koronavirusom, kao i nastavnog osoblja, iz Svjetske zdravstvene organizacije u Bosni i Hercegovini preporučuju da škole kao sigurna mjesta učenja treba da ostanu otvorene što duže, rečeno je za BHRT.
Nema dokaza da djeca predstavljaju značajan pokretač prenosa infekcije u zajednici, rekao je za BHR1 predstavnik Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Bosni i Hercegovini Mirza Palo.
“Škole imaju jasne preporuke o distanci, dezinfekciji i nošenju maski gdje je to potrebno. Nedostatak školovanja može imati dugotrajan uticaj na mentalno, fizičko i emocionalno zdravlje i dobrobit djece. U tu svrhu mentalna, socijalna dobrobit djece će biti zaštićena , posebno one najugroženije i marginalizovane djece“, kazao je on.
U ovim trenucima, kako ističe, ključna je vakcinacija nastavnog osoblja.
„Učinite to kako biste zaštitili sebe, učenike i društvo. Zdravstvene vlasti u BiH, na nivou Republike Srpske, Federacije Bosne i Hercegivine i Brčko distrikta aktivno rade na promotivnim aktivnostima i čine sve kako bi vakcine bile dostupne široj populaciji, sa fokusom na obrazovne institucije, a to su u ovom slučaju nastavnici. Škole kao sigurna mjesta učenja da ostanu otvorene što duže“, dodao je Palo.
I djeca i adolescenti treba da učestvuju u donošenju odluka, kao bi se u pandemijskom vremenu obezbijedilo pozitivno školsko okruženje.
izvor: bhrt.ba