Ocijenio je da je ključan dogovor između predstavnika Hrvata i Bošnjaka o pitanju Federacije BiH što je, tvrdi, preneseno na državni nivo, a Interresorna radna grupa je za Dodika samo pokušaj pronalaska rješenja što neće biti postignuto.
Ponovio je da SNSD neće dozvoliti učešće predstavnika Centralne izborne komisije (CIK) u radu te grupe navodeći da je ta institucija na lokalnim izborima pokazala namjere koje su bile usmjerene na provođenje određenih politika, a ne zakona.
Kaže da je CIK poništio izbore u Doboju i Srebrenici dok u isto vrijeme to nije učinjeno kada je u pitanju Mostar i neke druge lokalne zajednice u Federaciji BiH iako je bilo prigovora na implementaciju izbora.
– Skeptičan sam kada je u pitanju postizanje političkog dogovora koji se treba desiti na najvišem nivou. Narodna skupštine RS-a iskazala je spremnost da razgovara s predstavnicima u Federaciji o svim pitanjima, a jedno od tih pitanje je i izborno zakonodavstvo – dodao je Dodik.
Osvrnuo se i na imenovanje novog visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, ocjenjujući da je time došlo do novog usložnjavanja i komplikacije odnosa unutar BiH jer se pokušava dati legitimitet novoj osobi uz izbjegavanje odluka Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.
– Konfuzija nastaje i s činjenicom da se sada ne zna ko je visoki predstavnik. Imenovan je novi, a dosadašnji Valentin Inzko je još uvijek tu. To je dodatak neredu sa stanovišta upravljanja i kršenja propisa. Vijeće za implementaciju mira (PIC) ukazuje na potrebu stvaranja pravne države, a oni krše Dejtonski mirovni sporazum i lokalno zakonodavstvo – ocijenio je.
Mišljenja je i da se nesređeni odnosi unutar međunarodne zajednice pokušavaju prelomiti preko Bosne i Hercegovine, države za koju je ponovio da je podijeljena i neuspješna. Kazao je i da su bonska ovlaštenja za visokog predstavnika prošlost i da je njima posijan dodatni raskol unutar BiH, a naglasio je i da RS neće prihvatiti novog visokog predstavnika niti odluke koje on bude pokušao nametnuti.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH smatra da je dobar dogovor postignut u Beogradu kazavši da Srbija ima pravo i obaveze da bude aktivno uključena u provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je njegova potpisnica kao drugih aneksa među kojima je i Aneks 10.
Dodik je govorio danas i o borbi bosanskohercegovačkog entiteta RS-a protiv posljedica pandemije koronavirusa iznoseći podatke o ekonomskoj stabilnosti tog entiteta i broju nabavljenih vakcina protiv COVID-19.