U toku velika seoba ždralova preko naših krajeva na putu prema Nilu

Prema informacijama Ornitološkog društva „Naše ptice“  u toku je masovna seoba ždralova.

„ Uskoro se očekuje njihov ulazak u Bosnu i Hercegovinu. Naše društvo nastavlja sa praćenjem ovog fenomena. Želimo da ispratimo broj ptica koje prelijeću preko nas, najznačajnije migratorne koridore i stanice na kojima se odmaraju. Ukoliko vidite ove ptice, podatke o broju jedinki i lokalitetu možete poslati na goran.topic84@yahoo.com.“ – objavili su prije dva dana na svojoj fb stranici iz Ornitološkog društva „Naše ptice“ .

U nastavku prenosimo tekst objavljen na blic.rs prije četiri godine a koji govori o seobi ždralova preko naše zemlje na putu prema Nilu.

Možda ste ovih dana čuli karakterističan zvuk i pogledali prema nebu. Obično treba nekoliko trenutaka dok se vid izoštri i da ugledate predivna jata ptica.

FOTO: MOJKONTAKT.COM / SCREENSHOT

Jata ždralova svake godine u isto vreme lete na jug. S obzirom da je jedan od njihovih puteva dolina Vrbasa, uvek prelete preko Banjaluke napuštajući nebo iznad panonske ravnice.

Ždral je ptica koja tokom leta gnezdi u močvarama i vlažnim područijima severne i istočne Evrope i po Sibiru, a pred zimu se okupljaju u velika jata i sele u severnu Afriku i dolinu Nila, piše mojkontakt.com

učna istraživanja, posmatranja i satelitsko praćenje pokazali su da ove ptice koriste tri glavne putanje kroz Evropu: Atlansku, Crnomorsku i Jadransku, koja prelazi preko Balkana.

FOTO: PTICE.NET / SCREENSHOT

– Po pravilu se kreću tradicionalnim maršrutama, koristeći svake godine ista odmorišta. Tokom jeseni, u regionu se okupljaju u Lonjskom polju u Hrvatskoj, na jezeru Slano Kopovo kod Novog Bečeja i u nacionalom parku Hortobađ u Mađarskoj. Svake godine, sa tih lokacija ogromna jata od 60.000-80.000 ovih ptica preleću naše krajeve kroz Posavinu, zatim dolinom reke Vrbas i dalje preko Šipova prema Kupresu i Tomislavgradu, ili preko Dinare uglavnom bez zadržavanja put nastavljaju preko Jadranskog mora gde odmaraju u priobalju Italije – kaže za mojKontakt.com, ornitolog Goran Topić iz Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta.

FOTO: MOJKONTAKT.COM / SCREENSHOT

Ždralovi su jako izdržljive ptice i često, bez zadržavanja prelaze put od preko 1.000 km. Nekad se ždral gnezdio širom Evrope, pa i u BiH, ali je istrebljen, a danas na njega podsećaju samo razni lokaliteti sa imenima „Ždralovo“, „Ždralovac“ i sl., koji su raštrkani većinom po ravnicama i kraškim poljima.

–  Članovi našeg Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta iz Banjaluke zajedno sa članovima Ornitološkog društva “Naše ptice” iz Sarajeva već 8 godina prikupljaju podatke o broju i putanjama ovih ptica preko naše zemlje. Pošto se radi o dobro poznatoj vrsti sa karakterističnim izgledom i oglašavanjem svi mogu učestvovati i slati nam svoje podatke – dodaje Topić.

izvor: blic.rs / fb Ornitološko društvo Naše ptice

 

 

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print